rybki błazenki

Filmy dla dzieci. Co warto puścić dzieciom

Nie tak łatwo wybrać film dla dziecka. Patrzymy na świat oczami dorosłych, czasem więc trudno nam poczuć się znów jak małe dziecko i ustalić, który film spodoba się maluchom. Dla takich zagubionych rodziców podajemy swoje propozycje „pewniaków” – filmów, które raczej powinny przypaść najmłodszym do gustu.

Harry Potter

Chyba dla nikogo ten tytuł w tym miejscu nie jest niespodzianką, prawda? Oczywiście, że nie. Seria opowieści o młodym czarodzieju, czy to w wydaniu książkowym czy filmowym, od wielu, wielu lat bije rekordy popularności wśród dzieci i młodzieży (i dorosłych, nie zapominajmy o dorosłych).

Co składa się na taki sukces? Co aż tak pociąga w tej historii? Z pewnością złożyło się na to kilka rzeczy. Sam świat czarodziejów jest dla dzieciaków fascynujący. Daje im okazję zobaczenia szkoły znacznie bardziej niezwykłej niż ta, którą mają na co dzień. A do tego dochodzą jeszcze obecne w każdej części tajemnice i zagadki do rozwikłania – często ich rozwiązania są tak nieprzewidywalne, że wprost zwalają z nóg.

podobne:  Pierwszy dzień w szkole – stres dla dziecka i rodzica. Jak przygotować pociechę do szkoły?

Gdzie jest Nemo

Swego czasu ogromny hit kina familijnego. I nie ma się co temu dziwić. Historia ojca, który poszukuje porwanego dziecka, to motyw znany i często przerabiany na ekranie, jednak nie w takiej formie. Tym razem bowiem ojciec to bynajmniej nie Liam Neeson, ale… znerwicowana ryba bojąca się otwartego oceanu. A choć główny temat jest dość dramatyczny – w końcu mamy tu do czynienia z rozdzieloną rodziną – sam film jest dość lekki, pełen przygód i humoru.

Owszem, sam początek może być nieco za straszny dla tych najmłodszych dzieci (ta barakuda to naprawdę mocny motyw jak na film familijny), potem jednak jest już przyjemniej i weselej. Zwłaszcza zapominalska Dory zadba o dobry humor widzów – nie powinno dziwić, że po latach dostała swój własny film.

Opowieści z Narnii

Disnejowskie ujęcie klasycznych powieści Lewisa w reżyserii Andrew Adamsona (to ten pan, co odpowiada za sukces „Shreka”) wyróżnia się pod kilkoma względami wśród innych filmów familijnych. Już odkładając na bok bogatą symbolikę, przeniesioną z książek Lewisa na ekran, mamy tu do czynienia przede wszystkim z czarownym, baśniowym klimatem, który tak rzadko spotykany jest teraz w kinie, przywodzącym na myśl stare klasyki, takie jak „Labirynt” czy „Niekończąca się opowieść”.

podobne:  Jak w czasie ciąży nawiązać kontakt z nienarodzonym dzieckiem?

Ale to nie wszystko. Psychologia bohaterów, ich charaktery i motywacje, które ich napędzają – to wszystko zostało znacznie rozbudowane względem literackiego oryginału, dzięki czemu dostaliśmy filmy dojrzalsze i bardziej złożone, niż się tego z reguły oczekuje po familijnych produkcjach.

Toy Story

Jest taki czas w życiu dziecka, kiedy zabawki są dla niego praktycznie całym światem. Na pewno więc każdy malec z prawdziwym zainteresowaniem obejrzy przygody zabawek, jakie przedstawia seria „Toy Story” (na razie jeszcze trylogia, ale prace nad czwartą częścią są w toku).

To historia dwóch zabawek, kowboja Chudego, którego sława już przebrzmiała, oraz Buzza Astrala, kosmicznego komandosa, którego każde dziecko chce mieć. Obaj będą musieli zmierzyć się z wzajemną niechęcią, a także z… przemijaniem (gdy dziecko dorasta, zabawki odchodzą w zapomnienie). Obowiązkowy seans, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

tematy:

1 Comment

  • zły ranking

    Hmm pierwsza scena w Gdzie jest nemo jest przerażająca dla dzieci, ale Harry Potter już nie? Z tego co pamiętam, to w Opowieściach z Narnii też są sceny walki… Moim zdaniem to zestawienie nie ma sensu, nie jest skierowane do tej samej gruby wiekowej :/

    Reply

Napisz komentarz