Jak pracować, wychowywać dzieci, prowadzić dom i nie zwariować?

Ten, kto powiedział, że kobiety to słaba płeć, w ogóle ich nie zna albo sam jest słaby. Kobiety są niezmordowane i silniejsze niż nie jeden mężczyzna. Potrafią pogodzić i robić wiele rzeczy naraz, są zawzięte i nie poddadzą się, dopóki nie doprowadzą do końca danego zadania. Ty też możesz taka być, jeśli będziesz pamiętać oraz wdrażać w życie kilka ważnych zasad.

Jak pogodzić pracę z wychowaniem dzieci?

Nie każda kobieta może sobie pozwolić na pozostanie w domu i poświęcenie się w 100% wychowaniu dziecka. Niektóre nie mają wyboru i aby nie ryzykować utraty pracy oraz stałego dochodu, muszą wrócić do aktywności zawodowej. Połączenie obowiązków domowych oraz służbowych jest niewątpliwie trudne, ale wcale nie niemożliwe. Sposoby na to, jak połączyć życie zawodowe i rodzinne doradzają redaktorzy serwisu www.mamawpracy.pl, w którym podpowiadają jak być sumiennym pracownikiem i nie zaniedbywać przy tym rodziny. Kiedy urlop macierzyńskie zbliża się ku końcowi, należy zacząć przyzwyczajać wszystkich domowników, a zwłaszcza siebie do powrotu do pracy. Jeżeli obowiązki zawodowe wymagają przyniesienia pracy do domu, trzeba wykorzystywać każdą wolną chwilę, na ich wypełnienie np. kiedy dziecko jest na spacerze z tatą lub ucina sobie drzemkę. Należy ustalić podział obowiązków odpowiadający wymiarowi godzin pracy. Można porozmawiać z pracodawcą i zapytać o możliwość wcześniejszego wyjścia do domu lub pracować zdalnie. Ważne, aby wszyscy domownicy zrozumieli, że mama wraca do pracy i od tej pory wszystko się zmieni.

podobne:  Gry planszowe dla dzieci, przy których świetnie bawią się też rodzice!

W żadnym razie nie należy rezygnować z życia zawodowego ze względu na nacisk ze strony rodziny. Jesteś mamą, ale przede wszystkim jesteś kobietą, o czym nie wolno ci zapominać. Jeśli zależy ci na rozwoju osobistym, realizowaniu się na innych polach i nie interesuje cię ciągłe siedzenie w domu przy garach oraz przewijaniu dziecka, to nie dawaj sobie wmówić, że jesteś egoistką, która chce realizować karierę kosztem rodziny. Zastanów się, czy chcesz, aby twoje dziecko miało sfrustrowaną matkę i czuło się w przyszłości winne temu, że z jego powodu nie mogłaś się realizować zawodowo? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Kobieta pracuje przy biurku

Jak nie zwariować pod natłokiem obowiązków?

Powrót do pracy wiąże się z przeorganizowaniem dotychczasowego życia i niemałym stresem. Rozłąka z dzieckiem po dłuższym czasie spędzonym w domu będzie trudne dla obu stron. Z czasem zarówno ty, jak i dziecko przyzwyczaicie się do nowej rzeczywistości i przy dobrej organizacji obowiązków oraz czasu, będzie z górki. Jednak to, o czym w żadnym razie nie wolno ci zapominać i zaniedbywać, to ty sama. Zawsze wygospodaruj czas na własne potrzeby. Należy ci się chwila wytchnienia po dobrze wykonanej pracy zarówno tej na gruncie zawodowym, jak i domowym. Staraj się znaleźć czas na pójście do fryzjera, kosmetyczki, na wyjście z koleżankami do kina czy do restauracji lub na spokojną kąpiel w pianie. Musisz znaleźć sobie sposób na wyciszenie i odreagowanie codziennej bieganiny i stresów, co pozwoli ci nie zwariować. Nie jesteś robotem, który może pracować non stop. Będziesz potrzebowała regularnego ładowania przysłowiowych akumulatorów, aby mieć siłę na następny dzień. Dlatego tak ważne jest, abyś nie zapominała o sobie i swoich potrzebach oraz, aby inni też mieli to na względzie.

podobne:  Sukienka wieczorowa, balowa a koktajlowa - czym się różnią?
tematy:

1 Comment

  • Danuta

    No kawał poradnika! Dasz radę, ale nie zapomnij o sobie. Super hasla, ale może jakieś wskazówki, jak to osiągnąć? Mąż musi być tak samo zaangażowany, ale i to za mało. Instytucja babci lub niani – wtedy można się łudzić, że i w pracy się będzie 8h, dom będzie ogarnięty, posiłki ugotowane, dzieci zaopiekowane, a mama będzie miała czas dla siebie.

    Reply

Napisz komentarz