Relaks

Jak znaleźć czas dla siebie kiedy praca, dzieci i dom to twoje obowiązki?

Każdy twój dzień wygląda tak samo? Zajmujesz się obowiązkami domowymi, dziećmi, a w „międzyczasie” jeszcze chodzisz do pracy? Mamy dobrą wiadomość – nie musisz być matką polką, która robi wszystko za wszystkich. Zobacz, jak znaleźć czas dla siebie i jak go dobrze wykorzystać.

Delegowanie obowiązków domowych

Wiesz o tym, że nie wszystko musisz zrobić sama? Albo że zamówienie pizzy na obiad wcale nie oznacza, że jesteś złą matką i żoną, bo nie ugotowałaś (najlepiej trzydaniowego!) posiłku? Czasy, w których kobieta zajmowała się wyłącznie domem i dziećmi już dawno minęły. Jeśli zarówno ty, jak i twój partner pracujecie, powinniście dzielić się obowiązkami.

Ty przygotowujesz obiad? Niech on pozmywa. Rano wyprawiasz maluchy do szkoły/babci? Umów się ze swoim partnerem, że on je będzie kłaść wieczorem do snu. Niech każdy ma swoje ściśle określone obowiązki, które wykonuje na miarę możliwości. A gdy dzieci dorosną, niech również was odciążą w drobnych pracach. W ten sposób nie tylko zyskasz czas dla siebie, ale przy okazji nauczysz maluchy odpowiedzialności oraz pracowitości. Delegowanie obowiązków się udało? W takim razie uzyskany w ten sposób czas przeznacz na własne przyjemności. Czyli jakie?

podobne:  Jak pracować, wychowywać dzieci, prowadzić dom i nie zwariować?

Jak spędzić wolny czas?

Jeśli nie wiesz, co ze sobą zrobić, zobacz pomysły na hobby i pasje na www.Forwoman.pl. To kilka propozycji, które mogą być dla ciebie inspiracją na początku.

Zawsze marzyłaś o nauczeniu się fotografii? Teraz w końcu masz na to czas! A może brakuje ci kobiecych rytuałów, które tak kochałaś przed urodzeniem dzieci? Kto powiedział, że masz z nich zrezygnować?! Możesz też (pozornie) bezproduktywnie spędzić wolny czas.

Pójść na spacer, wypić kieliszek wina i obejrzeć odcinek ulubionego serialu lub poczytać (niekoniecznie ambitną i rozwijającą) książkę. Nikt nie powiedział, że wolny czas należy spędzać na rozwijaniu pasji, a także, że należy wykorzystać go pożytecznie. Rób to, co cię relaksuje lub na co w danej chwili masz ochotę, nawet jeśli miałoby to być przeglądanie butów w internecie…

Sposoby na zaplanowanie… wolnego czasu

W teorii wszystko brzmi prosto i łatwo. Deleguj obowiązki, rozsiądź się na kanapie i spokojnie wypoczywaj. Ale jeśli jesteś matką i prowadzisz dom, to pewnie sceptycznie odniosłaś się do tego wszystkiego, co wcześniej napisaliśmy i masz w tym całkowitą rację. Bo aby to zadziałało, musisz zacząć egzekwować swoje prawo do relaksu.

podobne:  Jaka jest rola rodziców i nauczycieli w szkole? Postawa roszczeniowa rodziców wobec nauczycieli

W innym wypadku odprężającą kąpiel co chwilę będzie przerywać ci partner pytając „a gdzie jest…”, lub dzieci koniecznie zapragną obejrzeć serial z tobą, zadając nieskończoną ilość pytań. Albo sama uznasz, że lepiej byłoby zrobić coś „pożytecznego”, np. pranie, bo przecież świat się zawali bez czystej koszuli.

Dlatego zaplanuj sobie swój wolny czas. Wybierz optymalną godzinę i wpiszą ją do kalendarza. Powiedz rodzinie stanowczo, że to jest czas dla ciebie. Jeśli wychodzisz z domu, wyłącz komórkę. Zostajesz? Zamknij się w pokoju i nie pozwól, aby ci przeszkadzano. Nie ma cię dla nikogo. A jeśli o to nie zadbasz, jest duże prawdopodobieństwo, że szybko powrócisz do codzienności, przed którą chciałaś uciec.

tematy:

1 Comment

  • zimorodek

    Dokładnie, dzielenie się obowiązkami to coś, co każda mama powinna robić. Dziecko jest tak samo jej, jak i partnera, dlatego nie rozumiem zwrotu „pomoc przy dziecku”… Przecież to tylko (i aż) podział WSPÓLNYCH obowiązków.

    Reply

Napisz komentarz