dwoje dzieci i plecak

Jaki plecak do szkoły dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze tornistra?

Gdy dziecko idzie do pierwszej klasy wiąże się to wieloma zmianami. Trzeba kupić książki, zeszyty, przygotować miejsce do nauki, kupić przybory i rzecz jasna plecak. Ta ostatnia kwestia nie jest wcale taka prosta jak mogłoby się wydawać, ponieważ wbrew pozorom wybór odpowiedniego plecaka będzie miał duży wpływ na zdrowie dziecka. Na co zwracać uwagę?

Co wybrać, tornister czy plecak?

Odwieczne pytanie rodziców – co jest lepszym wyborem, klasyczny tornister czy może jednak plecak? Warto pamiętać w tym wypadku o różnicach, jakie między nimi występują. Po pierwsze tornister, w przeciwieństwie do plecaka jest usztywniony, a także wspiera utrzymanie prawidłowej, zdrowej postawy ciała dziecka. Plecak usztywnień nie posiada, co za tym idzie przyjmuje kształt tego, co się akurat do niego wrzuci, jak również cały jego ciężar spada na plecy dziecka. Co jest w takim razie lepsze? Jeżeli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkołą, zdecydowanie powinno się wybrać tornister, przynajmniej na pierwsze 2-3 lata nauki, później można przerzucić się na coraz popularniejsze plecaki z profilowanymi plecami, które są ciekawą alternatywą dla prostych plecaków.

podobne:  Czy nosić gorset po porodzie?

Jaki kształt tornistra dla dziecka?

Tornister czy też plecak dla ucznia powinny być dostosowane do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Co ważne powinien on ściśle przylegać do pleców, a ciężar w plecaku był równomiernie rozmieszczony. Przydatne w tym mogą być liczne kieszenie rozmieszczone zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Usztywnione plecy czy odpowiedni rozmiar plecaka to podstawa, by dziecko nie było nadmiernie obciążone, a plecak czy tornister nosiło się wygodnie.

Jakie szelki powinny mieć plecaki?

W przypadku plecaków dla dzieci, szelki powinny być wystarczająco szerokie, by nie wpijały się w ramiona maluchów, a także mieć regulację. To pozwoli na dostosowanie wysokości noszenia tornistra, a także zapewni dziecku maksymalną wygodę oraz zminimalizuje obciążenie. Plecak, który jest usytuowany zbyt nisko i nie przylega do pleców wymusza pochylenie dziecka, a przez to postawa jest nieprawidłowa, jak również niesiony ciężar odczuwalny jest jako większy.

Jaka waga tornistra dla ucznia?

To, że dziecko nosi zeszyty i książki, co sprawia, że waga plecaka rośnie jest wiadome, jeżeli jednak sam tornister waży sporo, a do tego dorzucamy do niego jeszcze dodatkowe obciążenie, to nie dziwmy się, że wszystko jest takie ciężkie. Warto jednak pamiętać o tym, że ogólna waga plecaka razem z zawartością nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka.

podobne:  Rodzice a szkoła - jak rodzic może pomagać w szkole?

Jaki wygląd plecaka do szkoły?

Ten temat to już kwestia indywidualnych upodobań dziecka. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór plecaków i tornistrów o najróżniejszym designie. Najlepiej byłoby kierować się zainteresowaniami dziecka, w ten sposób można znaleźć tornistry z samochodami, ulubionymi postaciami z bajek i filmów, księżniczkami itd. Najlepiej byłoby pozwolić dziecku samodzielnie wybrać jaki plecak będzie mu się najbardziej podobał i choć walory estetycznie nie są tutaj najważniejsze, w pewnością mogą być dodatkową motywacją dziecka do chodzenia do szkoły.

tematy:

1 Comment

  • antkowamama

    Dzieci wolą plecaki, ale tornistry są bezpieczniejsze dla kręgosłupa. Szczególnie, jak w szkole nie ma szafek dla uczniów i dzieciaki wszystkie zeszyty i książki muszą codziennie nosić.

    Reply

Napisz komentarz