Lego Superman i Lego Batman

Co obejrzeć z dzieckiem? Filmy dla całej rodziny

Filmów dla dzieci jest całe mrowie, wręcz niezliczone mnóstwo. I wiele z nich pewnie nasze pociechy widziały już po sto razy. Trudno wybrać coś odpowiedniego, kiedy dzieci się nudzą. Każdy na pewno ma swoją listę filmów najlepszych do obejrzenia dla dzieci. Tutaj przedstawimy trzy swoje propozycje.

Opowieści z Narnii

Klasyczna seria powieści Clive’a S. Lewisa została przeniesiona na ekrany kin tylko częściowo. Po dwóch filmach – „Lwie, czarownicy i starej szafie” oraz „Księciu Kaspianie”, wytwórnia Disneya zrezygnowała z ekranizacji kolejnych tomów. Studio 20th Century Fox przejęło prawa i dokręciło jeszcze „Podróż Wędrowca do Świtu”, ale nie ma co ukrywać, wyszło to mocno poniżej poziomu, jaki wyznaczyły dwie disnejowskie części.

Co zatem można powiedzieć o dwóch pierwszych filmach? Z jednej strony jest to wierne przeniesienie na ekran tego, co nasze dzieci znają z książek Lewisa, jednak jednocześnie pewne aspekty tej historii (na przykład osobowości naszych bohaterów) zostały znacznie rozbudowane. Rozbudowano też sekwencje batalistyczne (choć oczywiście, ponieważ film musiał nadawać się dla dzieci, są one bezkrwawe), dzięki czemu filmy te są postrzegane przez niektórych jako „Władca Pierścieni” dla młodszego widza.

podobne:  Jak złożyć pozew o rozwód? Co może zrobić w Twoim imieniu adwokat?

Dorośli również powinni docenić te filmy, zwłaszcza „Księcia Kaspiana”, gdzie większy nacisk położono na ukazanie psychiki i złożonych motywacji bohaterów. Więcej w tym głębi niż w niejednym „dorosłym” filmie.

Król Lew

Ten wybór podyktowany jest, rzecz jasna, sentymentem, ale nie ulega wątpliwości, że jeden z największych familijnych hitów wszech czasów po prostu musiał znaleźć się na niniejszej liście. Epicka historia o królu zwierząt czerpie inspiracje z wielu dorosłych opowieści, przede wszystkim, jak sami twórcy przyznają, z „Hamleta” i biblijnej historii o Mojżeszu. Wszystkie te wątki są jednak podane w sposób, który jak najbardziej trafia do dzieci.

Mamy tu więc prawdziwie epickie dramaty, ale i dużo humoru (Timon i Pumba oczywiście są niezastąpieni w tej dziedzinie) i piosenki, które zapisały się na trwałe w historii muzyki filmowej. Czy jest lepszy sposób, by zapoznać dziecko z bogatym zwierzęcym światem sawanny?

Lego Przygoda

Wszyscy wiedzą, że układanie klocków jest dla dzieci bardzo rozwijającym zajęciem, kształtuje wyobraźnię i wpływa na zdolności manualne. Jak najbardziej warto więc zachęcać do tej zabawy nasze pociechy. A kiedy już ta pasja pochłonie je bez reszty, warto też puścić im „Lego Przygodę”, dzięki której może zobaczyć swoje ulubione klocki na ekranie.

podobne:  Czy nosić gorset po porodzie?

Mało kto spodziewał się czegoś dobrego po tym filmie. Nie sądzono, że twórcy z tego tematu zdołają zrobić coś więcej niż półtoragodzinną reklamę Lego, nachalnie zachwalającą widzowi klocki tej firmy. Tym większe zaskoczenie, że film okazał się jedną z lepszych animacji w tamtym czasie (do tego stopnia, że brak nominacji do Oskara w tej kategorii spotkał się z protestami widzów).

Co jest największą siłą tego filmu? Z pewnością humor. Szalony, nieraz całkowicie nieprzewidywalny humor. Praktycznie co chwilę mamy do czynienia z czymś, co rozbawi do łez nie tylko nasze dzieci, ale i nas samych. Właściwie cały film to parodia, bez skrępowania wyśmiewająca schematy wszelakich opowieści o wybrańcach, mających uratować świat.

tematy:

1 Comment

  • Alinka

    Czy Opowieści z Narnii to taka dobra propozycja? Tak, ale dla starszych dzieciaków – to w końcu nie jest taka typowa bajeczka. moje dzieci za to były zachwycone filmem „Krzysiu, gdzie jesteś”, a i przyznam, że sama się na nim popłakałam… to Chyba najlepsza bajka, jaką ostatnio oglądaliśmy całą rodziną.

    Reply

Napisz komentarz