dziecko z drewnianymi klockami

Czy drewniane zabawki dla dzieci są bezpieczne, na co uważać?

Drewniane zabawki dla dzieci są pełne uroku i magii, jednak jakość ich wykonania często idzie w parze z dosyć wysoką ceną tych produktów. Nic więc dziwnego, że rodzice często szukają okazji, aby kupić je w bardziej przystępnej cenie. Podpowiemy Ci, na co uważać, wybierając zabawki z drewna.

Uważaj na tanie zabawki z drewna dla dzieci

Produkcja zabawek z drewna jest dosyć kosztowna — by produkt był bezpieczny dla malucha, musi spełniać szereg standardów, a proces jego powstawania powinien być przyjazny dla środowiska. Czasami jednak pojawia się pokusa, aby kupić maluchowi nieco tańszą drewnianą zabawkę. Jeśli cena przedmiotu jest dużo niższa w stosunku do ceny podobnych produktów, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jego jakość będzie gorsza. Takie zabawki dla dzieci często nie spełniają niektórych norm, a materiały użyte do ich produkcji mogą być szkodliwe dla maluchów. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych zabawek dla dzieci, aby produkt był w pełni przyjazny dla małego człowieka.

Zwróć uwagę na sposób barwienia drewnianych zabawek dla dzieci

Surowe drewno posiada swój charakterystyczny jasnobrązowy kolor. Może to mieć zarówno wady, jak i zalety. Z jednej strony zabawki drewniane dla dzieci pokryte tylko przeźroczystą warstwą ochronną są w pewien sposób unikatowe, ponieważ farba nie zakrywa naturalnego usłojenia. Jednak jednolity kolor klocków może sprawić, że maluch będzie mniej nimi zainteresowany, dlatego wielu producentów decyduje się na zabarwienie drewnianych zabawek. Kolorowe przedmioty przyciągają uwagę dzieci, więc w ich oczach są bardziej atrakcyjne.

Należy jednak upewnić się, że farba, którą został pokryty produkt, nie jest toksyczna i nie stanowi zagrożenia dla malucha. Szczególnie tanie zabawki z drewna dla dzieci mogą być pomalowane niskiej jakości emulsją wywołującą alergie. Jak sprawdzić, czy farba lub lakier nie są toksyczne? Przede wszystkim warto zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniu. Jeśli widnieje na nim symbol CE, oznacza to, że produkt i substancje użyte do jego wykończenia spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa.

Dobrym rozwiązaniem jest również upewnienie się, czy zabawka po wyciągnięciu z pudełka nie wydziela nieprzyjemnego zapachu świadczącego o zastosowaniu niskiej jakości farby. Zwłaszcza w przypadku drewnianych zabawek dla niemowląt warto wybierać produkty barwione w specjalnych pigmentach, które nie tylko podkreślają naturalną jego strukturę, ale również są bardziej przyjazne dla małych brzdąców. Marki oferujące wysokiej jakości kreatywne zabawki drewniane dla dzieci to m.in. Grimm’s, Classic World i Adam Toys.

Uważaj na imitacje drewnianych zabawek

Warto być także wyczulonym na produkty z drewna, które stanowią tylko jego imitację. Należy pamiętać, że dzieciom często się zdarza rzucać zabawkami. Z reguły przedmioty z drewna są dosyć wytrzymałe na uszkodzenia. Natomiast na zabawkach z tworzywa jedynie przypominającego ten materiał mogą tworzyć się odpryski z farby, pęknięcia i wyszczerbienia, co stwarza potencjalne zagrożenie zranienia się zabawką.

Drewniane zabawki dla dzieci stwarzają szerokie pole do kreatywności i wyglądają oryginalnie. Należy jednak pamiętać, aby wybierać produkty sprawdzonych producentów, które posiadają niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa. Jak myślisz, na co jeszcze warto uważać, wybierając zabawki z drewna? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.

Napisz komentarz