zabawki sensoryczne

Czy warto postawić na zabawki dla dzieci sensoryczne?

Każdy człowiek odbiera otaczający świat poprzez szereg zmysłów, a pozyskane informacje przetwarzane są poprzez integrację sensoryczą. Nie inaczej jest z maluchami, jednak najmłodsi dopiero uczą się funkcjonowania w świecie pełnym bodźców. Warto więc wspierać dzieci i poprzez zabawki sensoryczne wzmagać ich sensorykę.

Co to zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to osobna kategoria zabawek, których zadaniem jest stymulowanie i rozwój zmysłów. Wpływają one również na aspekty fizyczne i umysłowe dziecka. Różnią się od tradycyjnych zabawek dodatkowymi funkcjonalnościami, umożliwiającymi pobudzenie ciekawości bobasa, naukę kształtów, tekstur czy kolorów, ćwiczą motorykę małą i bardzo ważną koordynację ręka — oko malucha.

Warto zaznaczyć, że zabawki sensoryczne pobudzają kreatywność dziecka, uatrakcyjniają mu czas zabawy i zdecydowanie bardziej angażują malucha, niż tradycyjne odpowiedniki. Te sensoryczne gadżety są bezpieczne w użytkowaniu, a zabawa nimi przynosi dziecku wiele korzyści.

Zalety zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne mają szereg zalet i zdecydowanie warto na nie postawić, szukając umilaczy czasu dla swojego dziecka. Przede wszystkim mocno rozwijają zmysł dotyku, z uwagi na to, że mają różne faktury. Mogą być gładkie, chropowate, posiadać wypustki, być śliskie czy też mieć przytwierdzone elementy, jak wstążeczki, za które maleństwo może ciągnąć, ucząc się chwytania. Zabawki sensoryczne dla najmłodszych najczęściej pełnią również rolę gryzaków — to również sposób dziecka na poznawanie otaczającego świata.

Oprócz dotyku zabawki sensoryczne mają ogromny wpływ na rozwój słuchu i wzroku bobasów. Niemowlak, który ciekawy jest dźwięków, wodzi wzrokiem za zabawką, co pozwala na trening spostrzegawczości. Zabawki sensoryczne powinny wydawać łagodne, ale różnorodne dźwięki. Muszą szeleścić, szumieć, grzechotać, stukać czy delikatnie piszczeć. Pozwala to na naukę nowych doznań słuchowych, które z czasem będą jeszcze bardziej zaostrzone. Starsze dzieci na pewno docenią proste instrumenty, które również odgrywają rolę zabawek sensorycznych. Warto więc dziecku podsunąć cymbałki, klawisze, tamburyn czy bębenek.

Przykłady sensorycznych zabawek

Szukając zabawki sensorycznej dla niemowlaka, warto postawić na matę, która uszyta jest z różnych materiałów, dzięki czemu dziecko ma możliwość poznawania faktur i tekstur. Maty sensoryczne posiadają wstążeczki, dzwonki i inne szeleszczące elementy, które przykuwają uwagę bobasa i rozwijają jego zmysły. Mogą być kolorowe lub kontrastowe, czarno-białe.

Innym przykładem zabawek sensorycznych są specjalne książeczki, których strony również stworzone są z różnych materiałów. Mogą być gładkie lub chropowate, wydawać dźwięki lub mieć lusterko, w którym maluch może się przejrzeć.

U starszych dzieci również powinniśmy wspierać motorykę i sensorykę, dlatego warto wybierać dla nich ciastoliny, plastelinę, gniotki czy tworzyć masę solną, z której to powstać mogą prawdziwe dzieła sztuki.

Dzieci są bardzo kreatywne, a dzięki odpowiednim zabawkom sensorycznym możemy pogłębić ich ciekawość świata i pomóc w rozwoju. Jakimi sensorycznymi zabawkami lubią bawić się Wasze pociechy? Podzielcie się tym z nami!

Napisz komentarz