Jak walczyć z przeziębieniem w trakcie ciąży?
Czujesz się osłabiona i obawiasz się, że złapałaś przeziębienie? Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z infekcją w trakcie ciąży? Czy można sięgnąć po leki dostępne w aptece bez recepty? Podpowiemy Ci, jak walczyć z przeziębieniem w ciąży, by szybko wrócić do zdrowia.
- Jak radzić sobie z przeziębieniem w ciąży?
- Jak walczyć z katarem w ciąży?
- Co pomaga na gorączkę w ciąży?
- Jak radzić sobie z bólem gardła w ciąży?
Jak radzić sobie z przeziębieniem w ciąży?
Przyszłe mamy ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w okresie ciąży są szczególnie narażone na infekcje. Jest to dosyć kłopotliwe, ponieważ w tym czasie kobieta nie powinna zażywać silnych leków, które mogłyby zaszkodzić dziecku lub przyczynić się do poronienia. Zatem jak walczyć z przeziębieniem w ciąży? Przede wszystkim należy zadbać o odpoczynek i dostarczanie organizmowi jak najwięcej płynów. Niezwykle pomocne okazują się także domowe sposoby na przeziębienie w ciąży. Warto sięgnąć po syrop z cebuli, mleko z czosnkiem i miodem, a także imbir i cytrynę. Produkty te łagodzą kaszel i stanowią cenne źródło witaminy C, która wzmacnia odporność i przyśpiesza proces powrotu do zdrowia.
Jak walczyć z katarem w ciąży?
Zatkany nos czy też przewlekły katar mogą sprawić, że walka z przeziębieniem w ciąży może być żmudna i bardzo uciążliwa. Czy przyszła mama jest zmuszona przeczekać, aż dolegliwości same ustąpią? Oczywiście, że nie! W przypadku kataru i zatkanego nosa dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatów z soli fizjologicznej, soli morskiej lub soli hipertonicznej. Świetną propozycję stanowi również wykonywanie inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych — np. eukaliptusowego lub herbacianego — które pozwolą udrożnić drogi oddechowe i ułatwią oddychanie.
Co pomaga na gorączkę w ciąży?
Przeziębienie w ciąży, któremu towarzyszy gorączka, szczególnie skłania do sięgnięcia po leki dostępne bez recepty. W większości przypadków nie są one odpowiednie dla przyszłych mam, ponieważ zawierają ibuprofenem, ketoprofen lub pseudoefedrynę. Jedyny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który może być stosowany w okresie ciąży to paracetamol. Warto jednak unikać długiego stosowania tego leku i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dawki. Chociaż uznaje się, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny, to należy pamiętać, że część substancji aktywnej przenika przez łożysko, co może pociągać za sobą niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań u dziecka.
Jak radzić sobie z bólem gardła w ciąży?
Skoro leki na przeziębienie w ciąży nie są wskazane, to warto sięgnąć po zioła, które uśmierzą nieprzyjemne pieczenie i ból gardła. Dobrym rozwiązaniem jest picie naparów z rumianku. Przyszłe mamy mogą także stosować preparaty z szałwii, propolisu i porostu irlandzkiego w formie płukanek i tabletek do ssania. Lekami, które uważa się za bezpieczne dla kobiet w ciąży są te zawierające benzydaminę i chlorheksydynę.
Czasami trudno jednoznacznie wskazać, co na przeziębienie w ciąży będzie najlepsze. Warto przede wszystkim postawić na odpoczynek i zdrową dietę, które na pewno pomogą w regeneracji organizmu. A Ty znasz jakieś skuteczne sposoby na walkę z przeziębieniem w ciąży? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu.