Trend na drewniane zabawki dla dzieci, na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się nad wyborem drewnianych zabawek dla dzieci do kuchni, aby miały się, czym zająć, gdy Ty będziesz przygotowywać posiłek? Chcesz sprawić wyjątkowy prezent maluchowi? Z całą pewnością zabawki z drewna świetnie wspierają rozwój umiejętności motorycznych i są ponadczasowe. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę podczas ich wybierania.
- Drewniane zabawki – atesty i certyfikaty
- Jakość wykonania drewnianych zabawek edukacyjnych
- Farby na drewnianych zabawkach dla dzieci
- Dostosowanie drewnianych zabawek do wieku malucha
Drewniane zabawki – atesty i certyfikaty
Drewniane zabawki dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem wśród maluchów i ich rodziców. Wspomagają rozwój umiejętności manualnych u brzdąców i dostarczają ciekawych wrażeń sensorycznych. Faktura naturalnego drewna posiadająca słoje o specyficznej strukturze nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Nic więc dziwnego, że drewniane zabawki przyciągają uwagę małych odkrywców.
Jednak decydując się na zakup zabawek z drewna, warto sprawdzić, czy wybrany zestaw posiada niezbędne atesty i certyfikaty będące potwierdzenie wysokiej jakości produktu. Na opakowaniu powinno znajdować się oznaczenie CE, świadczące o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z europejskimi normami (EN 71). Zwróć również uwagę na obecność symbolu FSC (Forest Stewadships Council), który wskazuje na pochodzenie drewna z lasów zarządzanych w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.
Jakość wykonania drewnianych zabawek edukacyjnych
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając zabawki z drewna, jest jakość ich wykonania. Sprawdź, czy klocki nie mają ostrych elementów i odstających drzazg, którymi maluch mógłby się skaleczyć. To bardzo istotne, ponieważ drewniane zabawki dla dzieci powinny być bezpieczne.
Farby na drewnianych zabawkach dla dzieci
Warto zwrócić uwagę również na to, jaką farbą lub lakierem zostały wykończone części. Upewnij się, czy emulsja nie ma tendencji do odpryskiwania i schodzenia, co stanowi potencjalne zagrożenie spożycia jej przez brzdąca. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku drewnianych zabawek dla rocznego dziecka i jeszcze młodych brzdąców, które ma skłonności do wkładania przedmiotów do buzi. Istotny aspekt stanowi również to, aby farba nie była toksyczna i nie wywoływała alergii.
Dostosowanie drewnianych zabawek do wieku malucha
Podczas wybierania drewnianych zabawek należy wziąć pod uwagę wiek dziecka i etap rozwoju, na którym obecnie się znajduje. W ten sposób maluch będzie chętnie się nimi bawił. Niektóre zabawki z drewna są dosyć ciężkie, co może utrudniać brzdącowi swobodne posługiwanie się nimi. Natomiast w przypadku maluchów zbyt małe elementy stwarzają zagrożenie zadławienia się, dlatego dla młodszego dziecka warto wybierać zabawki złożone z odpowiednio dużych części.
Ponadczasowe zabawki z drewna wspierają rozwój dziecka i pobudzają jego kreatywność, a ich struktura dostarcza ciekawych dla malucha bodźców dotykowych. Jak myślisz, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, decydując się na tego rodzaju zabawki? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.