dzieci z klockami

Zalety sensorycznych zabawek dla dzieci

Zabawki sensoryczne dla dzieci mają za zadanie rozwijać zmysły malucha, poprzez zabawę. Wpływają one na psychikę bobasa i wzbudzają zainteresowanie otaczającym światem. Czytaj dalej, a poznasz zalety zabawek sensorycznych dla dzieci!

Wsparcie integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna to proces, który tak naprawdę rozpoczyna się już w życiu płodowym. Polega ona na tym, że wrażenia sensoryczne, czyli bodźce przyswajane są przez receptory. Jest to naturalny proces, który dla dorosłego nie stanowi żadnego problemu, jednak maluch musi się go najpierw nauczyć. Doskonałą pomocą są właśnie zabawki sensoryczne, które poprzez swoje działanie pozytywnie wpływają na cały układ nerwowy malucha. Warto więc regularnie podsuwać zabawki sensoryczne bobasowi, tak by proces ten mógł trwać non stop.

Zabawki sensoryczne rozwijają zmysły

Zabawki sensoryczne są tak konstruowane, żeby poprzez zabawę, rozwijały wiele zmysłów naraz. Takie działanie zdecydowanie przyspiesza procesy poznawcze bobasa. Konkretne, żywe kolory mają duży wpływ na zmysł wzroku, szeleszczące materiały, lub wypełnienie wydające dźwięki pobudzają słuch, a różne faktury, materiały i wypustki pozwalają na zabawę dotykiem. Najlepszymi przykładami takich zabawek dla maluchów są maty, książeczki czy piłeczki sensoryczne.

Pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny

Ulubione zabawki zapewniają dziecku bezpieczeństwo i wpływają na rozwój emocjonalny. Kolorowe maskotki czy przytulanki od wczesnych miesięcy doskonale rozwijają procesy poznawcze. Jako że dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami, warto zadbać, by zabawki te były zrobione z wysokiej jakości materiałów.

Aktywizacja dziecka i rozwój ruchowy

Zabawki sensoryczne zdecydowanie zachęcają malucha do podejmowania aktywności ruchowych. W związku z tym, że dziecko może podnosić, rzucać, skręcać, wkładać jeden element do drugiego, ciągnąć itd., wpływają pozytywnie nie tylko na rozwój intelektualny, ale również wspomagają stronę ruchową.

Rozbudzają wyobraźnię i kreatywność

Warto dbać o kreatywność i wyobraźnię malucha już od samego początku. Zabawki sensoryczne są do tego stworzone idealnie, ponieważ działają na wielu płaszczyznach. Zachęcają do poznawania otaczającego świata wieloma zmysłami, a dzięki ich formie, dziecko może się nimi bawić na wiele różnych i ciekawych sposobów.

Zabawki sensoryczne są doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na kompleksowym rozwoju naszego dziecka. Pobudzają kreatywność i wyobraźnię, pomagają zmysłom się wyostrzyć, a dzięki ciekawej formie zapewniają maluchom zabawy na długi czas. A czy Wy kupujecie swoim pociechom zabawki sensoryczne? Które są dla maluchów najciekawsze? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami. Czekamy na Wasze komentarze!

Napisz komentarz