Domowe środki czystości

Domowe środki do czyszczenia – 5 przepisów na naturalne środki do sprzątania

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że środki czystości stosowane podczas codziennego sprzątania wpływają na nasze zdrowie oraz co najważniejsze – zdrowie naszych dzieci. Płyn do naczyń często nie zostaje dokładnie spłukany, myjąc szyby wdychamy płyn do okien, a wlewając środek do toalety – toksyczne opary… Dlatego sprawdź 5 przepisów na naturalne środki do sprzątania.

  1. Domowy proszek do prania
  2. Zmiękczający płyn do tkanin
  3. Naturalny płyn do mycia naczyń
  4. Płyn do mycia szyb z octu
  5. Uniwersalne mleczko do czyszczenia

1. Domowy proszek do prania

Zaczniemy od proszku do prania, którego zakup jest najbardziej problematyczny. Jeśli nie zostanie on dokładnie wypłukany z ubrań, może wywoływać podrażnienia czy alergię, a delikatna skóra dziecka jest szczególnie narażona na drażniące działanie składników chemicznych. Natomiast kupno naturalnego, ekologicznego proszku do prania często wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Co w takiej sytuacji?

Potrzebujemy jednej miarki sody kalcynowanej, jednej miarki boraksu oraz 1,5-2 miarek płatków mydlanych (można zetrzeć na tarce naturalne mydło roślinne). Te trzy produkty wystarczy zmieszać, aby uzyskać całkowicie bezpieczny i skuteczny proszek do prania. Wszystkie składniki znajdziemy w sklepach z ekologicznymi środkami czystości, choć najbardziej opłaca się zamówić je przez internet, gdzie np. za kilogram boraksu zapłacimy 6 zł!

Natomiast do białego prania należy użyć jednej miarki boraksu, jednej miarki sody kalcynowanej i jednej miarki nadwęglanu sodu, który ma działanie wybielające.

2. Zmiękczający płyn do tkanin

Często myślimy, że przygotowanie płynu do tkanin jest trudne. Nic bardziej mylnego! Aby wykonać ok. 2 l płynu potrzebujemy: 200 ml odżywki do włosów, 1,5 l ciepłej wody, 500 ml octu oraz olejek eteryczny.

Odżywka do włosów powinna posiadać naturalny skład – to jednak nie problem, teraz nawet w zwykłych drogeriach taką znajdziemy. Na początku trzeba wymieszać odżywkę z 750 ml ciepłej wody, tak, aby się rozpuściła. Następnie dodajemy resztę wody oraz ocet, ponownie mieszamy. Na koniec wlewamy kilka kropel olejku eterycznego – można robić to przed każdym praniem, wtedy zapach płynu będzie się nieustannie zmieniać. Wtedy jednak łatwo o tym zapomnieć.

3. Naturalny płyn do mycia naczyń

Przede wszystkim należy obalić mit, że płyn do naczyń musi się pienić. Gdy zaczniemy przygotowywać jego domową wersję, szybko przekonamy się, że bez piany też da się umyć brudne garnki i talerze, choć na początku trzeba będzie się do tego przyzwyczaić.

Najpierw zagotujmy ok. 600 ml wody. W misce (najlepiej jeśli nie będzie plastikowa) wymieszajmy starte na tarce naturalne mydło z łyżeczką boraksu. Do miski wlejmy wodę i mieszajmy całość tak długo, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Jeśli po ostygnięciu płyn będzie zbyt gęsty, należy dodać więcej wody – aż do uzyskania prawidłowej konsystencji. Na końcu wystarczy wlać kilkanaście kropli olejku eterycznego.

Jeśli naczynia są bardzo tłuste, można do zlewu z wodą i płynem dodać octu, który doskonale radzi sobie z tego typu zabrudzeniami.

4. Płyn do mycia szyb z octu

Nie ma nic prostszego, niż przygotowanie ekologicznego płynu do mycia szyb. Wystarczy wymieszać w butelce ze spryskiwaczem jedną miarkę octu i jedną miarkę wody. Taki płyn nadaje się do luster, okien, kafelek, lakierowanych mebli oraz do armatury. I nie musimy się martwić – zapach octu błyskawicznie się ulotni.

5. Uniwersalne mleczko do czyszczenia

Zawsze miejmy w pogotowaniu mydło w płynie, które przygotujemy rozpuszczając starte na tarce mydło w gorącej wodzie. Dzięki niemu możemy szybko zrobić mleczko do czyszczenia – wystarczy, że dodamy sodę oczyszczoną w takiej ilości, aby powstała gęsta papka.

1 Comment

  • Hania

    Ocet + olejek z drzewa herbacianego + woda, polecam to jest mój domowy płyn do sprzątania, czyszczę nim absolutnie WSZYSTKO! 😀

    Reply

Napisz komentarz