kobieta w ciazy

Zgaga w ciąży, jak sobie z nią radzić?

Borykasz się z nadkwasotą podczas ciąży? Nieprzyjemne pieczenie w żołądku i przełyku, a także odbijanie i kwaśny posmak w ustach mogą mieć różne podłoże. Podpowiemy Ci, jak sobie radzić ze zgagą w ciąży, a dzięki temu pozbędziesz się dokuczliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży?

Zgaga w ciąży to dosyć popularna dolegliwość, która może się pojawić już na początkowym jej etapie. Jednak częściej ta przypadłość dotyka kobiety w drugim i trzecim trymestrze, gdy powiększająca się macica zaczyna uciskać na układ pokarmowy. Zgaga w ciąży zazwyczaj wynika z podwyższonego poziomu progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za rozwój i podtrzymanie ciąży. Progesteron wykazuje działanie rozluźniające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co skutkuje cofaniem się treści żołądka do przełyku i wywołuje uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Inną popularną przyczynę refluksu w ciąży stanowią nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Dieta bogata w tłuszcze i ostre potrawy sprzyja powstawaniu nadkwasoty w przewodzie pokarmowym.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Kobieta w ciąży powinna unikać przyjmowania silnych środków farmakologicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, dlatego lepiej wypróbować domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jeśli nie masz problemów z nadciśnieniem, możesz przygotować napar z korzenia imbiru, a także dodawać go do spożywanych potraw. Podczas łagodzenia objawów refluksu sprawdzą się również ziołowe herbatki z rumianku, mięty, mniszka lekarskiego i melisy.

Innym sprawdzonym sposobem na zgagę w ciąży jest picie roztworu sody oczyszczonej (łyżeczkę sody należy rozpuścić w szklance przegotowanej wody). Pamiętaj jednak, aby stosować ten składnik z umiarem, ponieważ jego nadużycie może skutkować wystąpieniem biegunki.

Co jeszcze pomaga na zgagę w ciąży? Możesz także stosować ocet jabłkowy, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego — łyżkę octu jabłkowego wymieszaj z miodem w szklance wody, a następnie wypij. Warto również wypróbować działanie siemienia lnianego, które również sprawdza się jako jeden z domowych sposobów na refluks w ciąży. Ziele to wykazuje działanie powlekające błonę śluzową żołądka i łagodzi pieczenie.

Niezwykle skutecznym sposobem na zgagę w ciąży, który można stosować w nagłych sytuacjach, jest spożycie kilku migdałów. Neutralizują one kwas w żołądku i pomagają pozbyć się nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Zmiana nawyków żywieniowych jako sposób na zgagę

Jeśli notorycznie borykasz się z nadkwasotą w przewodzie pokarmowym i zastanawiasz się, jak sobie radzić ze zgagą w ciąży, to warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Często wyeliminowanie niektórych składników z diety może pomóc pozbyć się dolegliwości. Kobieta oczekująca na maluszka powinna zrezygnować ze spożywania tłustych potraw i słodkich przekąsek. Dobrym rozwiązaniem jest jedzenie lekkostrawnych dań o małej objętości klika razy dziennie. Warto wprowadzić do diety produkty mleczne (m.in. kefiry, maślanki i jogurty), które doraźnie łagodzą objawy zgagi.

Jeśli nieprzyjemne palenie w żołądku i przełyku utrzymuje się przez dłuższy czas lub nasila się, warto skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania podłoża dolegliwości. Znasz inne sprawdzone sposoby na łagodzenie zgagi w ciąży? Podziel się swoimi metodami na w komentarzu pod artykułem.

Napisz komentarz