kawa zbożowa

Czy w ciąży można pić kawę zbożową?

Zachodząc w ciążę, każda kobieta musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczą one różnych kwestii, w tym tych związanych z jedzeniem i napojami. Poza rzeczami oczywistymi, tak jak to, że spodziewając się dziecka, nie można pić alkoholu ani korzystać z innych używek, pod uwagę należy wziąć także rzeczy, o których nie każdy wie. Przykładem może być zakaz picia niektórych herbatek ziołowych. Duże kontrowersje budzi picie kawy przez kobiety w ciąży, a tym kawy zbożowej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kawa zbożowa a ciąża

Kawa zbożowa to napój, który przygotowuje się tak samo, jak zwykłą kawę, wystarczy zalać ją wrzącą wodą. Dostępnych jest kilka rodzajów takiej kawy, można zatem wybierać spośród produktów granulowanych, rozpuszczalnych, ekspresowych (w torebkach) oraz sypanych. Jeśli chodzi skład popularnych zbożówek, to powstają one z cykorii, żyta, słodu jęczmiennego i buraków cukrowych. Kawę zbożową kupisz online dzięki sprzedajemy.pl, można nabyć ją także w większości sklepów spożywczych i marketów, a jej ceny są bardzo przystępne.

Istotną informacją jest to, że kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby piły ją np. dzieci. Nie zagraża również w żaden sposób kobietom w ciąży. W zależności od upodobań można do tego rodzaju kawy dodać mleko, śmietankę lub cukier. Taka kawa może być wręcz zalecana matkom karmiącym piersią, gdyż słód jęczmienny pozytywnie wpływa na laktacje.

Co warto wiedzieć o kawie zbożowej?

Wiele osób nie wie o tym, że kawa zbożowa ma działanie prozdrowotne. Zawarty w niej błonnik wspomaga pracę jelit, obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga produkcję żółci i pracę wątroby. Ponadto łagodzi podrażnienia śluzówki układu pokarmowego, hamuje łaknienie, a co istotne nie wypłukuje z organizmu magnezu. W tego typu kawie zawarte są także witaminy i sole mineralne, które wspomagają pracę układu nerwowego. Podobnie jak prawdziwa kawa, jej zbożowy odpowiednik ma działanie antyoksydacyjne, a do tego działa jak probiotyk.

Kawa zbożowa zawiera małą ilość kalorii, a więc jest produktem polecanym także osobom na diecie, jednak dużo zależy od tego, czy dodamy do niej cukier oraz mleko lub śmietankę z dużą zawartością tłuszczu.

Picie kawy w ciąży

Dla wielu miłośników kawy, kawa zbożowa nie jest wystarczającym zamiennikiem. Trzeba uczciwie przyznać, że oba te napoje różnią się między sobą smakiem, a do tego wykazują inne działanie. Dlaczego picie kawy w ciąży budzi takie emocje? Przede wszystkim utrudnia ona wchłanianie się pierwiastków tj. wapnia i żelaza, których brak jest bardzo dokuczliwy dla ciężarnych. Czy w związku z tym konieczna jest całkowita rezygnacja z tego napoju? Otóż badania wykazały, że ciężarna nie może przekroczyć zawartości 300 mg kofeiny w dawce dziennej, co oznacza, że w ciągu dnia może wypić dwie, maksymalnie trzy filiżanki kawy po 100 ml.

Zdarzają się sytuacje, w których zwykła kawa jest wręcz wskazana kobietom w ciąży, a chodzi tu o niskie ciśnienie ciężarnej. W innych wypadkach polecamy przyzwyczajenie się do kawy zbożowej, którą można spożywać praktycznie bez ograniczeń.

2 komentarze

  • Alonzo

    Bardzo lubię kawę zbożową i nie miałam pojęcia, że jest taka zdrowa. Niestety jeśli ktoś potrzebuje kofeiny, żeby się obudzić, to zbożówka raczej mu nie wystarczy, na szczęście nawet w ciąży można sobie pozwolić na jedną, czy dwie kawki.

    Reply
  • Rihanna

    W ogóle nie wiedziałam, że w ciąży można pić mniej kawy:o. Ale fakt, jakby na to nie patrzeć, to w końcu używka…

    Reply

Napisz komentarz