Buciki niemowlęce trzymane przez parę

Jak przygotować się do ciąży?

Podjęcie decyzji o zajściu w ciążę jest jedną z najważniejszych chwil w życiu kobiety. Jeśli decyduje się na to świadomie, powinna poczynić pewne kroki, by odpowiednio przygotować się na moment, gdy dziecko zagości w jej łonie. Tego typu przygotowania warto rozpocząć nawet parę miesięcy przed planowanym terminem zajścia w ciążę. Przedstawiamy kilka kroków, które należy wykonać w tym czasie.

Od czego zacząć przygotowania do ciąży?

Przede wszystkim, jeśli przyjmowałaś antykoncepcję hormonalną, to należy ją odstawić co najmniej trzy miesiące wcześniej. Jeśli jest to świadoma i przemyślana decyzja, to warto wybrać się do lekarza i wykonać kilka badań, dzięki którym dowiesz się, czy powinnaś przyjąć jakieś szczepienia lub poddać się leczeniu. Jednym z ważniejszych badań jest krzepliwość krwi, gdyż zakrzepica może być powodem bardzo niebezpiecznych powikłań w czasie ciąży i połogu.

Innym istotnym badaniem jest sprawdzenie grupy krwi przyszłego taty i twojej, aby wykluczyć możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego. Na szczęście medycyna radzi sobie już z tym problemem, ale warto wiedzieć o nim zawczasu. Lekarz może także zalecić przyjmowanie preparatów witaminowych oraz kwasu foliowego. Także ginekolog powinien wykonać podstawowe badania, aby nic nie stanowiło zagrożenia dla życia płodu.

podobne:  Przeziębienie u niemowlaka – jak leczyć?

Zdrowa dieta i ruch podstawą bezpiecznej ciąży

Gdy w twojej głowie zagości na dobre pragnienie posiadania dziecka, zrób wszystko aby twoje ciało było to tego jak najlepiej przygotowane. Oprócz wizyty u lekarza i zaprzestania antykoncepcji hormonalnej, przyjrzyj się swojemu stylowi życia. Jeśli brak w nim ruchu, zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Możesz zacząć biegać, pływać, jeździć na rowerze czy zapisać się na fitness. Większość z tych zajęć będziesz mogła kontynuować w trakcie ciąży oraz po porodzie. Zwróć uwagę na dietę zarówno swoją, jak i swojego partnera, z którym planujesz poczęcie dziecka. Postawcie głównie na nieprzetworzoną żywność, pozbawioną konserwantów i pamiętajcie o rybach. Ciąża to nie tylko sprawa kobiety, bardzo dużo zależy od zdrowia ojca dziecka.

Koniec z używkami!

Alkohol, papierosy i narkotyki to produkty, z których bezwzględnie powinnaś zrezygnować i namówić do tego również swojego partnera. Mogą one być powodem nieodwracalnych szkód wyrządzonych dziecku. Nawet bierne palenie jest bardzo niebezpieczne. Unikaj zatem towarzystwa palaczy, alkohol zamień na zdrowe soki, ewentualnie piwo bezalkoholowe.

Poza stosowaniem się do tych kilku rad, przyjrzyj się temu, jak działa twój organizm. Zwróć uwagę na przebieg cyklu miesiączkowego i naucz się rozpoznawać dni płodne. To na pewno zwiększy szanse zajścia w ciążę i pomoże uniknąć wielu zmartwień i frustracji. Zwykle pary starają się o dziecko około sześciu miesięcy, potrzeba więc cierpliwości i wytrwałości w utrzymaniu zdrowego stylu życia oraz abstynencji od wszelkiego rodzaju używek. W tym czasie pamiętaj także o wizytach u ginekologa i stomatologa. Brzmi to niewiarygodnie, ale nieleczone zęby mogą być powodem problemów z zajściem w ciążę.

podobne:  Kalerosse nasiona – gdzie kupić? Jak uprawiać kalerosse?
tematy:

Napisz komentarz