Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Jakie meble, akcesoria i dekoracje kupić do dziecięcego pokoiku?
Te pytania zadają sobie przyszli rodzice już w czasie ciąży. Wiele zależy od tego, jakim metrażem dysponujemy i jakie środki chcemy na ten cel przeznaczyć. Nie martwcie się, nawet najmniejszy pokoik można urządzić tak, alby był przytulny, funkcjonalny i z pomysłem. Podsuniemy wam kilka pomysłów.
- Kącik dla niemowlaka
- Własny pokój dla malucha
- Dodatkowe akcesoria i dekoracje dziecięcego pokoju
- Kolory w pokoju dziecięcym
Kącik dla niemowlaka
W pierwszych miesiącach życia dziecku nie jest potrzebny osobny pokój, za to wymaga ono stałej obecności i opieki przynajmniej jednego z rodziców. W związku z tym dobrze jest przygotować kącik dla naszego maleństwa w sypialni. Wystarczy do tego gondola, kosz wiklinowy czy łóżeczko (najlepiej z przewijakiem). Dzięki temu rozwiązaniu mamy dziecko blisko siebie, a wstawanie w nocy staje się mnie uciążliwe. Pamiętajcie jednak o tym, że maleństwo nie powinno mieszkać z wami w pokoju zbyt długo. Może to spowodować trudności w przyzwyczajeniu się spania w oddzielnym pomieszczeniu.
Własny pokój dla malucha
Gdy dziecko już trochę podrośnie, będzie potrzebowało coraz więcej przestrzeni życiowej. Dobrze jest mieć to na uwadze od samego początku i kupując łóżeczko dla dziecka, kierować się jego funkcjonalnością. Łóżeczko powinno mieć wyłącznie pionowe szczebelki, aby zapobiec ewentualnym wspinaczkom małego odkrywcy. Dostępne są również łóżeczka, które po rozmontowaniu szczebelków mogą służyć dziecku nawet do siódmego roku życia.
Bardzo ważne jest również przygotowanie miejsca do przewijania dziecka oraz podstawowe meble, jak na przykład funkcjonalna komoda, dzięki której najpotrzebniejsze rzeczy będą zawsze pod ręką. W trosce o komfort mamy, warto też zorganizować miejsce, w którym będzie mogła nakarmić dziecko, czyli na przykład wygodny fotel.
Dodatkowe akcesoria i dekoracje dziecięcego pokoju
Tutaj pole do popisu jest nieograniczone. Sklepy z artykułami do wyposażenia wnętrz są przepełnione bibelotami, które pomogą nam stworzyć wymarzoną przestrzeń dla naszej pociechy. Trzeba jednak pamiętać o paru zasadach, którymi powinniśmy się kierować. Po pierwsze wszystkie rzeczy muszą być bezpieczne oraz powinny posiadać atest. Podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości i ciepła, po to by nasz raczkujący skarb nie był narażony na infekcje czy przeziębienie.
Aby wspomóc rozwój dziecka od najmłodszego wieku, nad łóżeczkiem można zamontować karuzelę, która często pełni też funkcję pozytywki i pomaga w uśpieniu maleństwa. Niektórzy rodzice decydują się także na baldachim, który na pewno stanowi ciekawy element dekoracyjny pokoiku. Powinien być on tak wykonany, aby można było z łatwością go zdemontować i wyprać.
Kolory w pokoju dziecięcym
Kiedyś panował zwyczaj, żeby dobierać kolor do płci dziecka, odpowiednio – niebieski dla chłopca i różowy dla dziewczynki. Na szczęście większość rodziców zmieniło już podejście i stara się nie powielać stereotypów. Współcześni psychologowie podpowiadają, że najlepiej jest wybierać kolory jasne i neutralne, jak np. łagodna zieleń czy delikatny żółty. Uniwersalnym kolorem jest oczywiście biel, do której pasują dodatki w każdym kolorze i łatwo ją odświeżyć lub przemalować, gdy się znudzi.