5 pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem
Co robić, gdy dzieciaki się nudzą, a Wy nie chcecie, aby spędzały czas przed telewizorem lub komputerem? Możecie skorzystać z naszych pomysłów na kreatywną zabawę i dowolnie modyfikować je wedle swoich potrzeb.
- Zabawa w teatr
- Tworzenie figurek z modeliny lub masy solnej
- Foliowy witraż na oknie
- Mini gra miejska
- Wyszywanie
1. Zabawa w teatr
Zabawa w teatr ma tę zaletę, że nigdy się nie nudzi i za każdym razem jest nieco inna. Co jest potrzebne? Oczywiście scena i aktorzy.
Scenę można szybko wykonać z dużego brystolu, w środku którego wycięte zostanie „okienko”. Tak przygotowaną ramę należy pomalować. A jeśli Wasze dzieci chcą stworzyć bardziej „profesjonalny efekt”, pomóżcie im przymocować kurtynę ze starego kawałka czerwonego materiału.
Gdy teatr jest gotowy, czas na aktorów. Mogą być nimi pacynki, laleczki, misie, ale też własnoręcznie przygotowane pacynki ze skarpetek – ostatnie rozwiązanie daje naprawdę dużo frajdy, a Wy nie będziecie musieli z żalem wyrzucać kolejnej skarpetki, w której w „magiczny” sposób pojawiła się dziurka. Takie skarpetkowe pacynki Wasze dzieci mogą przygotowywać do każdego przedstawienia, zapewniając sobie tym samym kilka godzin wspaniałej zabawy. Dodatkowym plusem jest to, że ich przechowywanie nie będzie trudne.
2. Tworzenie figurek z modeliny lub masy solnej
Główną rolę w teatrze mogą też grać figurki stworzone z modeliny lub masy solnej. Te materiały mają tę przewagę nad plasteliną, że można je utwardzić i dzięki temu „dzieło” jest trwałe, co automatycznie zwiększa satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.
Zarówno modelinę, jak i masę solną po pomalowaniu, warto dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, np. do paznokci. Jeśli figurki mają być aktorami w teatralnym przedstawieniu, przed gotowaniem/pieczeniem warto włożyć do nich patyczki, np. do szaszłyków, aby łatwiej było potem nimi poruszać. Możecie też poszukać starych magnesów w domu – wtedy modelinowy stworek stanie się piękną ozdobą na lodówce.
Takie figurki będą też doskonałym prezentem dla babci, dziadka czy ukochanej przez dzieci cioci. Dla maluchów będzie ważne, że mogą dać im coś od siebie.
3. Foliowy witraż na oknie
Malowanie na oknie? Brzmi przerażająco, prawda? Ale wcale nie musi takie być! Wystarczy szybę, najlepiej w oknie balkonowym, obkleić folią streczową (np. przy użyciu papierowej taśmy malarskiej, która nie pozostawia żadnych śladów). Tak przygotowane okno jest gotowe, aby stworzyć z niego piękny witraż – do tego wystarczą farbki i pędzle. Radość dzieci nie będzie mieć granic, a przy okazji rozwiną umiejętności plastyczne. Ponadto światło wpadające przez okno tylko pobudzi ich wyobraźnię do twórczej pracy.
4. Podchody
Podchody to jedna z najbardziej znanych gier harcerskich. Czemu jednak nie zorganizować jej w domu, ogrodzie czy w pobliskim parku? Uwaga: ta zabawa wymaga też sporej kreatywności od rodziców, chociaż w internecie można znaleźć też przykładowe scenariusze gry.
Jeśli postanowicie wszystko przygotować na dworze, zachęcicie dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. A przy okazji nauczycie je logicznego myślenia, sprytu, przewidywania.
5. Wyszywanie
Wiosną czy latem najczęściej nie brakuje pomysłów na aktywne, kreatywne zabawy. A co robić jesienią lub zimą? Można nauczyć dzieci… wyszywania! Do tego będzie potrzebny tamborek, specjalne igły, mulina oraz kawałek materiału.
Oczywiście dzieci nie muszą wyszywać wymyślnych haftów – przy pomocy kalki mogą na materiale odtworzyć postać z bajki. Z czasem dzieciaki zaczną same tworzyć swoje wzory. Jakie są plusy tej zabawy? Uczy cierpliwości, precyzji, pobudza wyobraźnię. A jako, że jest to żmudne, czasochłonne zajęcie, zajmuje maluchy na całe, długie wieczory…
rzeczywistość
Pamiętam, że jak byłam mała, to sama wyszywałam. Miałam tamborek, kalkę, oczywiście nici… Kurczę, to była zabawa! Ale nie wyobrażam sobie teraz dzieci, które spokojnie siedzą na miejscu i wyszywają. Mam wrażenie, że teraz potrzebne są im bardziej aktywne zabawy.