Dziewczynka pomagająca w ogrodzie

Jak uczyć dzieci pomagać potrzebującym?

Warto wspólnie uczestniczyć w kiermaszach, koncertach i spotkaniach charytatywnych, a także uczyć dziecko umiejętności dzielenia się tym, co sami posiadamy. Nie chodzi o to, by zmuszać dziecko do pomagania, to musi wychodzić z potrzeby serca….Empatii, wrażliwości i chęci pomocy innym uczymy się już jako dzieci i wynika to z przykładu, jaki dają dorośli. Jak więc nauczyć dziecko pomagania potrzebującym? Poprzez rozmowę i nasze własne postępowanie. To coś, co przemawiać będzie najsilniej. Jak zachęcić dziecko do pomagania?

Nauczyciel szkolny

Jaka jest rola rodziców i nauczycieli w szkole? Postawa roszczeniowa rodziców wobec nauczycieli

Kiedyś nauczyciel miał bezwzględną władzę w szkole, a jak uczeń sobie nie radził, miał burę od rodziców. Obecnie ta tendencja się mocno odmieniła. Prawa i możliwości nauczyciela zostały mocno ograniczone, za to prawa ucznia i rodziców bardzo wzmocnione….Sami rodzice często przestają traktować szkołę jako miejsce edukacji, ale jako instytucję z szerokim wachlarzem usług: uczą, organizują dodatkowe lekcje, wycieczki, wychowują.

dwoje dzieci i plecak

Jaki plecak do szkoły dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze tornistra?

Jaka waga tornistra dla ucznia? Jaki wygląd plecaka do szkoły? Co wybrać, tornister czy plecak? Odwieczne pytanie rodziców – co jest lepszym wyborem, klasyczny tornister czy może jednak plecak? Warto pamiętać w tym wypadku o różnicach, jakie między nimi występują….Jaka waga tornistra dla ucznia? To, że dziecko nosi zeszyty i książki, co sprawia, że waga plecaka rośnie jest wiadome, jeżeli jednak sam tornister waży sporo, a do tego dorzucamy do niego jeszcze dodatkowe obciążenie, to nie dziwmy się, że wszystko jest takie ciężkie.

Maama spędzająca czas z dzieckiem

Zabawa z dzieckiem – dlaczego warto?

Rodzic musi zachęcić maluszka do tego, by samodzielnie sięgał po zabawki, by je próbował, eksperymentował, żeby działał i się uczył. Dziecko uczy się nie tylko przez własne doświadczenie, ale i przez naśladownictwo.

Rodzina siedząca na łące

Co wpływa na rozwój i wychowanie dziecka?

To czego się uczą, czerpią od nas, więc cała ich wiedza, kultura i wychowanie jest kopią naszej własnej. Istotne będzie więc to, co zacznie się im przekazywać, a maluchy trzeba wspierać na każdym kroku. Pierwsze lata ich życia to kamień milowy do przyszłego dorosłego świata.