Tyta na rozpoczęcie roku szkolnego

Pierwszy dzień w szkole – stres dla dziecka i rodzica. Jak przygotować pociechę do szkoły?

Pierwszy dzień w szkole to niezwykłe przeżycie dla każdego dziecka i rodzica. Dotyczy to zarówno pociech, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę edukacyjną, jak również starszych dzieci, które przeskakują z jednego poziomu nauczania na następny. Jak sobie z tym radzić? Jak przygotować się do pierwszego dnia w szkole?

Pierwszy dzień w szkole, co to oznacza?

Gdy dziecko idzie po raz pierwszy do szkoły, zawsze wiąże się to z wieloma różnymi emocjami. Może być to strach przed nieznanym czy też podekscytowanie. Niektóre dzieci bardzo boją się iść do szkoły, nie wiedząc czego mają się spodziewać, inne są otwarte na nowe doznania i pewnym krokiem wkraczają w nowe wyzwania. Bardzo mocno przeżywają to także rodzice – martwią się o dzieci, zastanawiają się nad tym, jak sobie poradzą, czy szkoła i nauczyciele się im spodobają, czy dadzą radę z nauką o nowym trybem pracy? To całkiem normalne, a to jak dzieci i dorośli podchodzą do pierwszego dnia szkoły będzie zależało nie tylko od nastawienia, ale i odpowiedniego przygotowania. Tutaj też ważną rolę odgrywają sami rodzice.

podobne:  Zdrowe dodatki do musli dla dzieci. Jak skomponować wartościową mieszankę musli?

Jak poradzić sobie ze strachem dziecka przed szkołą?

Pierwszy dzień w szkole dla każdego jest stresujący i to niezależnie od tego czy chodzi o ucznia pierwszej klasy podstawowej czy liceum. Wejście w nowe środowisko to nowe doznania, niepewność i obaw przed tym jak będzie. Najważniejsze jest, by dziecko w takiej chwili wspierać i nie straszyć go niepotrzebnie. Dobrze jest zaszczepić w maluchu pozytywne nastawienie i pokazać, że szkoła może być wspaniałym miejscem, gdzie pozna wiele innych dzieci, że dowie się czegoś nowego i ma szansę na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Oczywiście nie możemy wiedzieć jak będzie wyglądało w szkole i na jakich ludzi trafi, ale nawet jeżeli my mamy jakieś obawy, nie powinno się ich okazywać, żeby nie zniechęcić naszej pociechy.

Jak przygotować się na pierwszy dzień szkoły?

Ważne aby o szkole i przygotowaniach do niej pomyśleć już wcześniej. Lepiej jeżeli pójście do nowego miejsca nie było dla dziecka zaskoczeniem, ponieważ może to wywołać szok, płacz i bunt. Dobrze jeżeli już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem edukacji w szkole zaczniemy rozmawiać z nim na ten temat, a także wspólnie się do tego przygotować. Można to zrobić chociażby już na etapie zakupów wyprawki szkolnej, aby maluch mógł też w tym uczestniczyć i wybierać zeszyty, piórniki i inne przybory szkolne. Dobrze jest też postarać się już wcześniej zaszczepić w dziecku zainteresowanie nauką, aby zderzenie z rzeczywistością nie było bolesne, a wywołało ekscytację, a nie rezygnację. W przedszkolu było więcej zabawy, a formy nauki były odpowiednio dostosowane, dziecko nie jest więc nawykłe do siedzenia w ławce kilka godzin.

podobne:  Gry planszowe dla dzieci, przy których świetnie bawią się też rodzice!

Dziecko uczące się

Przestrzeń do nauki dla dziecka

Przygotowanie do szkoły to nie tylko zakup podręczników i przyborów, ale też i urządzenie przestrzeni do nauki w domu, szczególnie gdy mamy do czynienia z maluchem rozpoczynającym swoją edukacyjną karierę. Do tej pory rządziły zabawki, teraz trzeba urządzić także kącik na odrabiania zadań domowych. Zakup biurka, wygodnego krzesła, półek na książki i lampki biurkowej to podstawa. Będzie to przestrzeń zarezerwowana dla ucznia, co ułatwi mu także uporządkowanie spraw i odpowiednie przygotowanie się do szkoły.

Szkoła a samodzielność

Gdy mamy do czynienia z nadopiekuńczymi rodzicami, często jest tak, że nie pozwalają oni dziecku na samodzielne ubieranie „bo nie potrafią”, ciągle trzymają za rękę i wiecznie przestrzegają przed kolejnymi zagrożeniami. To niestety dziecku dobrze nie służy i gdy ma w końcu iść do szkoły jest niepewne i wystraszone, bo przecież nasłuchało się tak wielu złych rzeczy, a w szkole trzeba przecież samodzielnie wszystko robić. Dziecku należy zaszczepić odwagę i dać możliwość na samodzielne podjęcie decyzji oraz wyrobienie sobie zdania, straszenie do nie ma więc sensu. Nie powinniśmy też ulegać płaczom i krzykom, jeżeli dziecko do szkoły nie chce iść. Trzeba pamiętać, że nie tylko pierwszy dzień, ale i pierwsze tygodnie szkoły się bardzo istotne, ponieważ wówczas następuje powolna adaptacja do nowych warunków. Trzeba wspierać dziecko i być nieustępliwym, w końcu tak jak ono ma obowiązek szkolny, tak i my mamy obowiązki w pracy.

podobne:  Czy kalerosse jest zdrowe? Co musisz wiedzieć o tym warzywie?

Właściwe postępowanie wobec dziecka oraz dobre nastawienie na pewno pomoże naszemu maluchowi dobrze się do tego ważnego dnia przygotować. Nie tylko jednak dziecko potrzebuje pozytywnego myślenia, ale i my jako rodzice.

tematy:

Napisz komentarz