Miś czyta książkę

Co czytać dzieciom? 10 najlepszych książek dla dzieci

Powszechnie wiadomo, że przygodę z czytaniem najlepiej zacząć jak najwcześniej. Odpowiedzialni za rozwój dzieci w tym zakresie są oczywiście rodzice, którzy mają szansę zarazić swoje pociechy pasją czytelniczą, lub je do tej formy spędzania czasu zrazić. Nie chodzi tu o to, by od razu sięgać do klasyki literatury, jest wiele książek dopasowanych do każdego etapu rozwoju dziecka,a jeśli nie wiesz co wybrać, to śpieszymy z pomocą.

Książki dla niemowląt

Tak naprawdę warto zacząć czytać na głos nawet w czasie ciąży. Do dziecka już wtedy dociera sporo bodźców z otoczenia matki, a jej spokojny głos działa na nie kojąco. Nie ma znaczenia co będzie wtedy twoją lekturą, zmieni się to po porodzie. Może się wydawać, że niemowlęta nie rozumieją tego, co do nich mówimy, ale to nie prawda. Bardzo ważna jest intonacja głosu i emocje w nim zawarte. Aby stymulować rozwój umysłu naszego maleństwa, warto już w tym najwcześniejszym etapie pokazywać mu obrazki i opowiadać o nich. Dostępne są specjalnie do tego przygotowane książeczki, w których obrazki mają kolory odpowiadające zdolności rozróżniania barw niemowląt w każdym wieku.

podobne:  Jaka jest rola rodziców i nauczycieli w szkole? Postawa roszczeniowa rodziców wobec nauczycieli

Przykładowe książki:

  • seria Dobra Książeczka (książeczki kontrastowe),
  • Mała biała rybka.

Książki dla dzieci do lat trzech

Pierwsze trzy lata życia to okres bardzo intensywnego rozwoju i zmian, jakie następują w umyśle naszych pociech. Warto je zatem odpowiednio stymulować. Aby nadążyć za dzieckiem, trzeba je bacznie obserwować. Pomiędzy pierwszym a drugim rokiem, maluchy coraz większą uwagę zwracają na to, co do nich mówimy i chętnie słuchają krótkich historyjek czy rymowanych wierszyków. Tematyka powinna być prosta i zaczerpnięta z najbliższego otoczenia dziecka. Książeczki, po które sięgamy, powinny być bogate w kolorowe obrazki, o których będziemy opowiadać. Nasze skarby uwielbiają, gdy naśladujemy odgłosy wydawane przez zwierzęta, pojazdy, urządzenia itp. Biorą też coraz aktywniejszy udział w „czytaniu” i chętnie przewracają strony, czy pokazują nam palcami obrazki, które szczególnie się im podobają.

Przykładowe książki:

  • Księga dźwięków
  • seria Anny Clary Tidholm
  • Kto zjadł biedronkę?
  • Bardzo głodna gąsienica

Książki dla dzieci od trzeciego roku życia

Gdy nasza pociecha skończy już trzy lata, warto coraz większą uwagę przykładać do treści tego, co czytamy. Dzieciaki baczniej słuchają, powoli oprawa graficzna przestaje odgrywać tak dużą rolę, choć nadal jest ważna. Książki dla dzieci w tym wieku powinny być zabawne i pobudzające wyobraźnie. Wspólne czytanie to nie tylko zabawa, ale też świetny sposób na uspokojenie i wyciszenie dziecka przed snem.

podobne:  Pierwszy dzień w szkole – stres dla dziecka i rodzica. Jak przygotować pociechę do szkoły?

Przykładowe książki:

  • Kura Adela Joanna Krzyżanek
  • Wiersze dla dzieci K. I. Gałczyński
  • Miś Uszatek Czesław Janczarski
  • Kubuś Puchatek Alan A. Milne

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, czy poświęcić trochę czasu w ciągu dnia na czytanie ze swoim dzieckiem, to niesłusznie. Jest to wspaniały sposób rozwijania jego wyobraźni, budowanie więzi emocjonalnej między wami, ćwiczenia pamięci, poprawy koncentracji… Można by tak bardzo długo wymieniać, więc nie zastanawiaj się więcej, tylko bierz książki w swoje ręce!

tematy:

Napisz komentarz