dorośli w szkolnych ławkach

Rodzice a szkoła – jak rodzic może pomagać w szkole?

Relacje rodziców i szkoły nie zawsze dobrze się układają. A przecież mogą oni mieć duży i pozytywny wkład w jej funkcjonowanie. Rodzice mogą nie tylko mieć wobec szkoły oczekiwania, ale również dać jej coś od siebie.

Jak przebiegają relacje rodziców i szkoły?

Rodzice mają pewne oczekiwania wobec szkoły. Liczą na to, że zapewni ona ich dzieciom wszechstronny rozwój, zagwarantuje jakość edukacji optymalną dla powodzenia na dalszych etapach kształcenia, a także zapewni bezpieczeństwo w szkolnych murach. Chcą, by nauczyciele byli kompetentni, sale dydaktyczne dobrze wyposażone. Chcą być rzetelnie informowani o dziecku i przebiegu jego kształcenia.

Wymagania wobec placówki i jej pracowników są całkiem zrozumiałe. Nie wszyscy jednak się do tego ograniczają. Prawdziwym utrapieniem dla szkoły i nauczycieli są roszczeniowi rodzice, którzy idealizują swoje dzieci i z góry zakładają, że wszelkie problemy związane z ich nauką i ocenami są winą nauczyciela. Brak zainteresowania tym, co ma do powiedzenia druga strona, stanowcze zamknięcie się na jej racje, potok pretensji, a w skrajnych przypadkach nawet gróźb – z tym w niektórych placówkach spotykają się nauczyciele.

podobne:  Filmy dla dzieci. Co warto puścić dzieciom

Z pewnością nie tak powinna wyglądać współpraca na linii rodzice-szkoła. Aby była ona owocna i przebiegała w dobrej atmosferze, trzeba zrozumieć drugą stronę i nie tylko mieć wobec niej wymagania, ale również dać coś od siebie. Ale co rodzice mogą dać szkole? I dlaczego to rzecz warta zachodu?

Dlaczego rodzice powinni pomagać w szkole?

Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest oczywista – im lepsza będzie szkoła, tym lepiej dla dzieci, które do niej uczęszczają. A ponieważ rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, powinni dołożyć starań, by szkoła stała się lepszym miejscem. Współpraca z rodzicami to źródło pozytywnych zmian w szkole, którego nie można nie doceniać. Rodzice mogą mieć wpływ na poprawę standardu infrastruktury szkoły i kadry, a w pewnym wymiarze nawet na kształt i treść programu nauczania.

W jaki sposób rodzice mogą pomagać w szkole?

Rodzice mogą na przykład aktywnie włączyć się w organizację imprez i uroczystości szkolnych – zorganizować dodatkowy sprzęt, dekoracje, posiłki, udokumentować na zdjęciach lub filmie całe wydarzenie. Pomocni mogą być również podczas wycieczek klasowych, by stanowić dla nauczycieli wsparcie w sprawowaniu opieki nad uczniami.

podobne:  Zdrowie dzieci w dobie koronawirusa, jakie statystyki i jakie objawy mogą wystąpić u dzieci?

Na tym lista możliwej pomocy w szkole wcale się nie kończy. Rodzice mogą organizować festyny z okazji dnia sportu, dnia dziecka lub dnia patrona szkoły – mogą pomóc przy organizacji atrakcji, dekoracjach, sprzątaniu, obsłudze grilla czy pieczeniu ciasta.

Rodzice mogą też wystąpić z inicjatywą wzięcia udziału w zajęciach. Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład zorganizować czytanie dzieciom albo warsztaty, w ramach których będą się dzielić swoimi umiejętnościami. Wielu rodziców ma zainteresowania, które może zaszczepić dzieciom. Wielu posiada zdolności, których nie musi zachowywać jedynie dla siebie.

Innym rodzajem pomocy jest wsparcie budżetu szkoły. Można to zrobić na przykład organizując zbiórkę na rzeczy, które najbardziej są w szkole potrzebne. W ten sposób rodzice mają możliwość zadbania o to, by placówka była lepiej wyposażona i stwarzała dzieciom jak najlepsze warunki do nauki.

tematy:

2 komentarze

  • Magdalena Szymańska

    Ja przy naszych rodzicach z klasy córki nie mam siły i cierpliwości robić cokolwiek 🙁

    Reply
  • bitka

    Jestem sceptycznie nastawiona co do tego, żeby rodzic pomagał w szkole. Nie uważam, żeby to było fair :/ A z drugiej strony… system edukacji leży i płacze.

    Reply

Napisz komentarz