Jak podać dziecku kalerosse? Przepisy z kalerosse
Kalrosse to warzywo, które ostatnimi czasy jest niezwykle popularne. Przepisów z jego użyciem jest tyle, ile pomysłów, a smak i struktura tej rośliny pozwalają na eksperymentowanie z różnymi formami kulinarnymi.
- Co to jest kalerosse i dlaczego jest zdrowe?
- Jak podać dziecku kalerosse? Zapiekanki i naleśniki
- Sałatki, makarony, zupy
Co to jest kalerosse i dlaczego jest zdrowe?
Być może nie miałaś jeszcze okazji spróbować, a może znasz już dobrze kalerosse. To zupełnie nowe warzywo, które powstało na skutek krzyżówki brukselki i jarmużu. Odbyło się to naturalnymi metodami, bez ingerencji GMO i bez użycia sztucznych składników. Ta naturalna krzyżówka powstała w Anglii i szybko podbiła serca wielu osób na całym świecie. Dzięki ciekawemu połączeniu smakowemu brukselki i jarmużu, kalerosse jest jednocześnie jedyne w swoim rodzaju prezentując nuty smakowe obydwu warzyw w ciekawych proporcjach. Sprawia to, że kalerosse pokochają zarówno miłośnicy brukselki, jak i ci, którzy nie są jeszcze do niej przekonani.
Dlaczego warto jeść kalerosse? Przede wszystkim, jako naturalna krzyżówka brukselki i jarmużu, łączy ona w sobie wszystkie najzdrowsze elementy obydwu warzyw. Kalerosse zawiera dwa razy więcej witaminy B6 oraz C niż zwykła brukselka oraz mnóstwo witaminy E, a także potas, magnez oraz przeciwutleniacze i antyoksydanty. Bez wątpienia jest to jedno z najzdrowszych warzyw.
Jak podać dziecku kalerosse? Zapiekanki i naleśniki
Kalerosse możesz jeść na wiele sposobów. Jest smaczne zarówno w formie grillowanej, jak i surowej na kanapki, ale Twoje dziecko na pewno polubi kalerosse w wersji zapiekankowej. Taką zapiekankę możesz zrobić na wiele sposobów. Bazą może być ryż, makaron lub ziemniaki. Przykryj je wybranymi warzywami, na przykład papryką czy pomidorem, a następnie dodaj pokrojone lub całe liście kalerosse i posyp mozarellą lub kozim serem. Czas zapiekania to około 20 minut.
W podobny sposób możesz zrobić naleśniki, warto jednak w osobnym naczyniu podsmażyć kalerosse na przykład z czosnkiem. Tak przyprawiony farsz dodajemy do naleśnika, posypując go wiórkami mozarelli.
Sałatki, makarony, zupy
Z kalerosse możesz przyrządzić również pyszne sałatki. Liście możesz leciutko zarumienić w piekarniku lub użyć ich na surowo; z dodatkiem buraka, jabłka, rukoli, oliwek i koziego sera będą posiłkiem, którego długo nie zapomnisz! Kalerosse dobrze komponuje się także z owocami, więc jeśli Twoje dziecko nie zalicza się do wyjątków i lubi słodkie, tak podane kalerosse spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.
Kalerosse możesz także dodać do makaronu, wtedy w osobnym naczyniu należy poddusić lekko warzywo, a następnie dodać je do spaghetti lub makaronu typu kolanka. Możesz posypać je na górze dowolnym serem.
Zupy z kalerosse również są dobrym pomysłem i idealnie sprawdzą się jako krem warzywny. Wystarczy ugotować liście kalerosse i dodać na przykład nieco marchewki, która osłodzi smak zupy. Zależnie od tego, czy chcesz uzyskać zupę na ostro, czy łagodną, możesz dodać nieco chili lub cynamonu. Przestudzoną zupę możesz zblendować.
mała mi
Lubię i brukselkę i jarmuż, ale o tym warzywie jeszcze nie słyszałam! Fajnie, że dzieci też mogą jeść kalerosse, jak znajdę w sklepie to zrobię zupkę albo farsz do naleśniczków dla mojej rodzinki! 🙂
RenTa
Gdybym nie przeczytała, to w życiu bym się nie domyśliła, czym jest to warzywo. Będę musiała spróbować. Jestem ciekawa, czy będzie idealna do codziennego użytku.