Zabawa z dzieckiem – dlaczego warto?
Dziecko nieodłącznie kojarzy się przede wszystkim z zabawą i zabawkami. Warto jednak pamiętać o tym, że dla prawidłowego rozwoju malucha dobrze jest, byśmy także i my jako rodzice uczestniczyli w tych zabawach. Dlaczego? Jakie są zalety wspólnych zabaw z dzieckiem?
- Od kiedy wspólna zabawa z dzieckiem?
- Jakie korzyści płyną z zabawy?
- Dlaczego warto bawić się z dzieckiem?
- Jak często i długo bawić się z dzieckiem?
Od kiedy wspólna zabawa z dzieckiem?
Dla dziecka najistotniejszy jest kontakt z rodzicem i jego zainteresowanie, które zazwyczaj następuje już od pierwszych chwil jego narodzin. Początkowo wprawdzie dziecko niewiele może zrobić poza leżeniem, jednak już pierwsze tygodnie jego życia można urozmaicić przez wspólną zabawę, nie mówiąc już o późniejszym okresie. Niezależnie jednak od etapu rozwoju, wspólna zabawa jest niezwykle ważna, zarówno dla nas, jako rodziców, jak i dla dziecka.
Jakie korzyści płyną z zabawy?
Zabawa to nie tyko zwykła rozrywka bez żadnego znaczenia, zwłaszcza w przypadku bardzo małych dzieci. Na samym początku bardzo istoty jest dla nas walor edukacyjny, którego głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju naszej pociechy i to już od pierwszych chwil jego życia. Zabawa stymuluje rozwój na wielu płaszczyznach – dotyku, smaku, słuchu, wzroku, motoryki. Nabywa nowych umiejętności, staje się coraz lepsze w wykonywaniu konkretnych czynności, zdobywa nową wiedzę – te bardziej i te mniej praktyczną. To bardzo intensywny okres w życiu dziecka, w którym zdecydowanie powinni uczestniczyć rodzice.
Dlaczego warto bawić się z dzieckiem?
W pierwszej kolejności będzie tutaj chodziło o więź emocjonalną. Dziecko już w łonie matki słyszało jej głos i czuło jej dotyk, po narodzinach więc zarówno mama, jak i tata będą dla niego ważni. Rozwój dziecka przez zabawę to także nasze zadanie. Nie chodzi tutaj o to, by dać dziecku zabawkę i zostawić je samemu, ale by być przy nim, wspierać je w rozwoju i dopingować. Rodzic musi zachęcić maluszka do tego, by samodzielnie sięgał po zabawki, by je próbował, eksperymentował, żeby działał i się uczył. Dziecko uczy się nie tylko przez własne doświadczenie, ale i przez naśladownictwo. Co za tym idzie, to jak my się zachowujemy, co robimy czy mówimy będzie miało na niego ogromny wpływ. Dzięki wspólnej zabawie, rodzic kształtuje dziecko, jego rozwój fizyczny, zmysłowy i rzecz jasna emocjonalny. W ten sposób można zachęcić pociechę to poznawania świata, co będzie miało niebagatelny wpływ na przyszłe życiowe doznania.
Jak często i długo bawić się z dzieckiem?
To, że wspólna zabawa z dzieckiem jest ważna, już wiemy i nawet potwierdzają to liczne badania robione w tym zakresie. Można jednak zapytać: „Dobrze, będę bawić się z dzieckiem, ale jak długo mam to robić i jak często? Nie zawsze mam czas”. To zrozumiałe, że choćbyśmy chcieli, nie jesteśmy w stanie poświęcić całego czasu dziecku, a jak mamy jeszcze pracę, to ten czas drastycznie się skraca, biorąc pod uwagę także zmęczenie codziennymi czynnościami jak zakupy, sprzątanie czy inne obowiązki.
Zabawa z dzieckiem to przede wszystkim budowanie więzi między rodzicami, a ich pociechą, a wbrew pozorom do tego wcale nie potrzeba wiele. Według badań wystarczy nawet 15 minut dziennie poświęcić dziecku, by odniosło to pozytywne skutki emocjonalne. Dzieci lubią domagać się uwagi, bo potrzebują bliskości, ale oprócz standardowej obsługi (pielęgnacja, mycie czy ubieranie), trzeba znaleźć też czas na inne aktywności, jak właśnie zabawa. Konieczny jest kontakt emocjonalny, poczucie akceptacji i miłości i tego, że jest się ważnym. Zabawa nadaje się do tego najlepiej.
ofelia
Z maluszkami trzeba się bawić od samego początku! Zresztą ja uważam, że warto im juz śpiewać czy czytać nawet, gdy… są w brzuszku! Może nie wygląda to najmądrzej, ale różne badania potwierdzają, że to przyśpiesza rozwój maluszków i zacieśnia ich więź z rodzicami.