Co wpływa na rozwój i wychowanie dziecka?
Dzieci to niesamowite małe istoty, które zadziwiają nas już od wieków. Pierwsze lata ich życia to gwałtowny rozwój i intensywna nauka, która dopiero z czasem zacznie zwalniać. Oprócz rozwoju ciała i umysłu bardzo ważne jest także wychowanie, które ma niemałe znaczenie na późniejsze życie w społeczeństwie. Co właściwie wpływa na dziecko i jego rozwój? Jakie czynniki są istotne?
Skąd czerpać wiedzę o rozwoju i wychowaniu dziecka?
W dzisiejszych czasach każdy rodzic, pedagog, psycholog, a także każdy człowiek zainteresowany samodzielnie może zasięgnąć wiedzy na temat dzieci, ich rozwoju oraz wychowania. Jest to tematyka bardzo szeroka i przez lata nazbierało się wiele literatury, która w zróżnicowany sposób podchodzi do tego zagadnienia.
W dobie internetu jest to jeszcze łatwiejsze, jako że stron internetowych – takich mniej i bardziej profesjonalnych nie brakuje. Wiele mają także do przekazania doświadczeni rodzice, którzy na własnym przykładzie pokazują, jak wygląda rodzicielstwo i jak sobie z tym radzić. Porady o wychowaniu dziecka czytaj też na https://Best4Kids.pl, ta i podobne strony opierając się na współczesnej wiedzy, pokazują rozwój dziecka i sposoby na jego wspieranie.
Czy genetyka ma wpływ na rozwój dziecka?
Od dawna bardzo popularną tezą, jest ta, że rodząc się, z góry jesteśmy zaprogramowani i nieważne kto i jak nami pokieruje w wieku dziecięcym. Owszem – genetyka jest istotna, ponieważ może ona dać uwarunkowania do szczególnych zdolności, ale nie jest determinująca. Naukowcy już od dawna wiedzą, że na rozwój – naukę i wychowanie dziecka wpływ ma znacznie więcej czynników.
Wszystkie dzieci mają ten sam potencjał rozwojowy, ale to od dorosłych zależeć będzie, jak się go pokieruje i czy pozwoli się go w pełni rozwinąć.
Co wpływa na wychowanie dziecka?
Wychowanie to bardzo szeroki temat, na który dyskutuje się przy niemal każdej możliwej okazji. Rodzice także są często bombardowani poradami na temat tego, jak zajmować się dzieckiem i je wychowywać. Jednak tak jak w przypadku rozwoju, tak i na wychowanie ma wpływ właśnie środowisko, w których dorasta dziecko. Nasze mózgi mają naturalną zdolność do przyswajania wiedzy i umiejętności potrzebnych do przetrwania, więc to czy dziecko urodzi się i wychowa w rodzinie biednej i problemami czy w rodzinie zamożnych intelektualistów będzie miało niemałe znaczenie na to, na jakiego człowieka wyrośnie.
To oczywiście nie oznacza, że dziecko z biednej rodziny ma gorszy potencjał. Gdyby dajmy na to umieścić je w rodzinie bogatej i intelektualnej, przez co codziennie stykałoby się z bogatym językiem, nauką, dobrym wychowaniem i kulturą, jego inteligencja miałaby większe szanse na rozwój. Działa to też na odwrót – umieszczając dziecko z rodziny inteligenckiej do rodziny biednej pod każdym względem, jego genetyczne uwarunkowania nie zdadzą się na nic. Ubogie intelektualnie otoczenie nie pozwoli mu na rozwój i nie wychowa go dobrze, zwłaszcza gdy środowisko będzie obfitować z wulgarny język i przemoc. Wykształci ono jedynie te cechy, które pozwolą mu na przetrwanie.
Jakie cechy wspomagają rozwój dzieci?
Jak już wiadomo, to właśnie od nas dorosłych zależeć będzie to, jak pokierujemy rozwojem naszych dzieci. To czego się uczą, czerpią od nas, więc cała ich wiedza, kultura i wychowanie jest kopią naszej własnej. Istotne będzie więc to, co zacznie się im przekazywać, a maluchy trzeba wspierać na każdym kroku. Pierwsze lata ich życia to kamień milowy do przyszłego dorosłego świata.
Istotne jest, by budować w dziecku poczucie własnej wartości oraz wiarę w siebie i swoje możliwości. Ważne jest także, by od małego nauczyć je podejmowania decyzji oraz stawiania kroków w kierunku nowych wyzwań, które często wiązać się będą z lękiem. Nie można zapomnieć też o rozwoju emocjonalnym – muszą być w stanie rozpoznawać własne oraz cudze uczucia i emocje. Na sam koniec, choć nie jako ostatnia rzecz to umiejętność budowania trwałych relacji z innymi ludźmi.
lizak
Nie ma co ukrywać, w pewnym wieku środowisko ma największy wpływ na to jak potoczy się dalej droga dziecka, rodzic może stawać na głowie, a i tak koledzy czy internet przejmują pałeczkę w kwestii wychowania i traci się nad tym wszystkim kontrolę…