dziecko w maseczce

Zdrowie dzieci w dobie koronawirusa, jakie statystyki i jakie objawy mogą wystąpić u dzieci?

W jaki sposób dbać o zdrowie dziecka w czasie epidemii koronawirusa? Jakie jest ryzyko, że dzieci się zarażą i w jaki sposób przechodzą infekcję?

Koronawirus u dzieci – jaka zachorowalność?

Wiele się mówi o tym, że szczególnie zagrożone koronawirusem są osoby starsze. Ale czy to znaczy, że dzieci są bezpieczne? Niestety nie można tak powiedzieć. Zachorowalność jest wśród nich znacznie niższa, ale nie zerowa. Z chińskich danych wynika, że 2,4% zarażonych to osoby poniżej 19. roku życia, w tym 0,9% – dzieci poniżej 9. roku życia.

Oczywiście te liczby nie oznaczają, że tylko tyle dzieci zachorowało. Biorąc pod uwagę, że rzadziej wykazują objawy i rzadziej w związku z tym są badane na obecność koronawirusa, prawdziwa liczba zarażonych dzieci jest nam nieznana.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

Objawy zarażenia się koronawirusem można podzielić na te, które dotyczą układu oddechowego, oraz związane z przewodem pokarmowym. Jeśli chodzi o układ oddechowy, pojawia się kaszel, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła i gorączka sięgająca powyżej 39 stopni. Ze strony przewodu pokarmowego występują takie objawy jak ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty.

podobne:  Wózek dziecięcy – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę kupując wózek dla dziecka?

Takie same objawy obserwuje się u dorosłych i u dzieci. Jakie więc zachodzą różnice? W przypadku dzieci prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ze strony przewodu pokarmowego jest większe niż u dorosłych. Ogólnie jednak dzieci przechodzą zarażenie znacznie łagodniej niż dorośli. 4% zarażonych dzieci przechodzi infekcję w ogóle bezobjawowo, a 54% ma jedynie łagodne objawy. 39% zarażonych dzieci ma objawy o umiarkowanym nasileniu, a jedynie 6% przechodzi chorobę ciężko. Oczywiście 6% to nadal odsetek, który może niepokoić, jest jednak ponad trzykrotnie niższy niż u dorosłych.

Mniejsza zachorowalność i łagodniejsze przechodzenie infekcji może mieć różnorakie przyczyny. Wśród prawdopodobnych powodów takiego stanu rzeczy wskazuje się na to, że dzieci są mniej narażone na kontakt z wirusem, mają też mniej chorób przewlekłych niż dorośli i wyższy poziom przeciwciał przeciwko wirusom. Przypuszcza się też, że być może koronawirus trudniej przylega do ich komórek.

Jak dbać o zdrowie dziecka podczas epidemii koronawirusa?

Co można zrobić, żeby uchronić swoje dziecko przed koronawirusem? Należy dopilnować, aby dzieci nie spotykały się w dużym gronie i w miejscach publicznych. Trzeba też zapoznać dziecko z zasadami higieny, to jest udzielić mu instrukcji, w jaki sposób powinno myć ręce, i dopilnować, by nie dotykało rzeczy, których dotykają inni ludzie.

podobne:  Pierwszy dzień w szkole – stres dla dziecka i rodzica. Jak przygotować pociechę do szkoły?

Należy też nauczyć dziecko poprawnego korzystania z maseczki. Zademonstrujmy mu, w jaki sposób ją zakładać i zdejmować. Przy czym obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy dzieci do lat czterech.

Oczywiście dziecko powinno być izolowane od osób, które źle się czują – nie powinno przebywać w pomieszczeniu razem z chorym domownikiem.

Jeśli podejrzewamy, że dziecko zaraziło się koronawirusem, nie wolno zgłaszać się z tym do lekarza rodzinnego ani szpitalnego oddziału ratunkowego. Pod numerem 800 190 590 działa przez całą dobę infolinia NFZ. Wystarczy tam zadzwonić, a zostaniemy poinstruowani w sprawie dalszego postępowania.

tematy:

Napisz komentarz