Jak w czasie ciąży nawiązać kontakt z nienarodzonym dzieckiem?
Jeszcze przed narodzinami dziecka, przyszłe mamy czują, że muszą nawiązać kontakt z maluchem, co przejawia się między innymi gładzeniem brzucha, ale nie tylko. Co istotne, okazuje się, że w trakcie ciąży ważne jest, aby taki kontakt właśnie nawiązywać. W jaki sposób? Czy dziecko będzie tego świadome?
- Czy warto nawiązywać kontakt z dzieckiem w czasie ciąży?
- Od kiedy dziecko słyszy i czuje w brzuchu matki?
- Jak nawiązać kontakt t nienarodzonym dzieckiem?
- Dlaczego kontakt z dzieckiem jest tak ważny?
Czy warto nawiązywać kontakt z dzieckiem w czasie ciąży?
Jak najbardziej tak! Już ten okres jest wyjątkowo ważny, ponieważ zapoczątkowujący nasze relacje z dzieckiem. To bardzo ważne, nie tylko dla nas, ale i dla tego malucha, które tak bardzo wyczekujemy. Poza tym, nasz stan emocjonalny także nie jest tutaj bez znaczenia, ponieważ dziecko doskonale wszystko wyczuwa, a w pewnym momencie także i słyszy.
Od kiedy dziecko słyszy i czuje w brzuchu matki?
Jeżeli chodzi o kontakt z dzieckiem nienarodzonym, zaleca się go już od pierwszych tygodni ciąży, z kolei maluszek zaczyna czuć i słyszeć już mniej więcej w połowie tego okresu. Z kolei hormony takie jak endorfina pojawiają się w rozwijającym organizmie już w 6 tygodniu, co za tym idzie, nasze emocje mają wpływ na dziecko już wtedy. Wiadome jest także, że już 5 miesięczny płód zarówno czuje, jak i widzi oraz słyszy. Nie powinno się więc tego lekceważyć.
Jak nawiązać kontakt t nienarodzonym dzieckiem?
Z pewnością bardzo istotny będzie tutaj dotyk, a przyszłe mamy często odruchowo i nie zastanawiając się nad tym, gładzą swój powoli rosnący brzuszek. Warto więc dotykać brzucha i lekko go masować. Poza tym, dobrze jest też nazwać już dziecko, może niekoniecznie imieniem realnym, ale dzięki temu maluszek stanie się dla nas bardziej prawdziwym. Dla dziecka, szczególnie gdy rozwinie się już jego zmysł słuchu istotny będzie także nas głos – dobrze jest więc mówić do dziecka, śpiewać mu piosenki, a także w ogóle słuchać muzyki. Warto także obserwować ruchy dziecka, jak się przemieszcza i kopie, to daje nam pewność, że z maluszkiem wszystko w porządku.
Co ważne, do kontaktu z nienarodzonym maluchem powinno się zachęcić także przyszłego ojca. Relacja dziecko-ojciec jest równie ważna, jak dziecko-matka. Poza tym pozwoli to nie tylko na oswojenie się z dotykiem i głosem taty, ale pomoże i samemu ojcu, który często w okresie ciąży i porodu jest wykluczany. Ojciec powinien być obecny w życiu dziecka już od pierwszych tygodni ciąży.
Dlaczego kontakt z dzieckiem jest tak ważny?
Ma to przede wszystkim związek z emocjami. Poza tym to pewna podstawa dla naszych relacji z maluszkiem, a także pozwala to na mentalne przygotowanie się do narodzin dziecka. Rozmawiając z nim i dążąc do kontaktu, ten czas staje się dla nas, jako przyszłych rodziców niezwykle istotny. Nie możemy się doczekać pojawienia na świecie małego cudu, a dziecko już od pierwszych chwil po porodzie będzie wiedziało, kto jest jego mamą, a kto tatą i co ważne – będzie czuło ogromne przywiązane. Głos i dotyk rodziców, które poznał jeszcze będąc w łonie, będzie mu się kojarzyło przede wszystkim z poczuciem bezpieczeństwa, troską i miłością, a to dla każdego rodzica, jak i dziecka jest szalenie ważne dla właściwego rozwoju. W końcu rozwój fizyczny jest bardzo ważny, jednak nie powinno się pomijać także i rozwoju emocjonalnego.