Śpiące niemowlę

Przeziębienie u niemowlaka – jak leczyć?

Przeziębienie u niemowlaka to zawsze ogromny powód do zmartwień dla każdego rodzica. Martwimy się kiedy dziecko gorączkuje, ma katar, kaszle, nie chce jeść, a my nie wiemy, jak ulżyć mu w cierpieniu. Jest kilka sposobów, którymi można poradzić sobie z chorobą u malucha. Jak zatem leczyć przeziębienie u niemowlaka?

Przeziębienie u noworodka – kiedy iść do lekarza?

Na początku warto zastanowić się nad tym, kiedy przeziębienie u niemowlaka można pokonać domowymi sposobami, a kiedy lepiej udać się do lekarza. Według pediatrów, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, kiedy dziecko ma mniej niż 4 miesiące i ma objawy przeziębienia, np. kaszle, jest chore przeszło tydzień i nic mu nie pomaga, kaszle od kilku dni i ma gorączkę powyżej 38’C, ma trudności z oddychaniem, świszczący oddech, pojawia się wykrztuszana wydzielina w zielono-żółtawym kolorze lub z krwią, ma mniej niż pół roku, a gorączka przekracza 38’C.

podobne:  Filmy dla dzieci. Co warto puścić dzieciom

Kąpiel w tymianku na katar i kaszel u noworodka

Istnieją naturalne metody na leczenie przeziębienia u niemowlaka. Jednym z nich może być kąpiel tymiankowa. Roślina ta ma wiele przydanych właściwości, działa bakteriobójczo, zapobiega rozwojowi infekcji, przynosi ulgę podczas kaszlu i kataru. Przygotowanie takiej kąpieli nie jest kłopotliwe, a dziecku może faktycznie pomóc. Wystarczy zalać 4 łyżki suszonego tymianku 2 litrami wrzątku. Następnie odczekać 15 minut i przecedzić roztwór przez sitko do wanienki, dolewając do tego ciepłą wodę.

Maść majerankowa na katar

Maść majerankowa może być z powodzeniem stosowana przez dorosłych, jak i przez dzieci, które zmagają się z katarem. Majeranek zmniejsza obrzęk śluzówki w nosie, przez co łatwiej się oddycha. Takie maści dostępne są w każdej aptece, a ich aplikowanie jest bardzo proste. Wystarczy posmarować nimi skórę dziecka zaraz pod noskiem. Warto przy tym uważać, ponieważ przeniknięcie maści do nosa może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, czyli nasilenie się kataru.

Sprawdzone sposoby na gorączkę u dziecka

Za gorączkę przyjmuje się 38’C, u niemowląt do 6. miesiąca jest to wartość 37,5’C. Dopiero wtedy należy zacząć obniżanie temperatury ciała. Bezpiecznym sposobem jest kąpiel w temperaturze o 2 stopnie niższej niż obecna temperatura ciała dziecka. Można stosować także chłodne okłady na czoło, kark lub łydki. Warto pamiętać by podawać wtedy dzieciom dużo napojów, by nie doszło do odwodnienia, może to być na przykład woda z glukozą.

podobne:  Jak znaleźć czas dla siebie kiedy praca, dzieci i dom to twoje obowiązki?

Kaszel u niemowląt – co robić?

Kiedy dziecko kaszle, najważniejsze to podawać mu dużo płynów, które ułatwią mu odkrztuszanie. Może to być woda, kompoty lub herbatki owocowe. Bardzo ważne jest też wtedy noszenie dzieci. Większe mogą przyjmować pozycję siedzącą. Najważniejsze, żeby wtedy nie leżały, ponieważ może to utrudnić im odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Pomocne jest również oklepywanie plecków. Warto pamiętać, by robić to w pozycji, w której dziecko będzie miało niżej głowę niż pupę. To ułatwi spłynięcie wydzieliny. Zaleca się jeszcze przed snem podłożenie czegoś pod materac od strony główki, aby dziecku lepiej się oddychało. Jeśli jednak kaszel będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, a powyższe metody nie ulżą maluchowi, należy udać się do lekarza.

tematy:

Napisz komentarz