Mama z wózkiem dziecięcym

Wózek dziecięcy – jaki wybrać? Na co zwracać uwagę kupując wózek dla dziecka?

Z wyborem wózka dla dziecka jest jak z wyborem samochodu – powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale być też dobrej jakości, bezpieczny i praktyczny. Taki zakup wymaga więc od nas dokładnego przemyślenia wielu różnych aspektów, nie tylko tych związanych z kosztami. Czym kierować się przy wyborze wózka dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

Czym kierować się przy wyborze wózka dziecięcego?

Wybór wózków dla dzieci jest bardzo duży – zarówno jeżeli chodzi o ich rodzaje, jak i producentów. Istotne będą też takie kwestie jak wielkość, jakość wykonania, funkcjonalność czy dostosowanie do terenu oraz dostępne akcesoria. Do wyboru mamy kilka typów wózków dziecięcych: gondole, spacerówki, wózki wielofunkcyjne, sportowe czy nawet stylizowane. Zanim jednak zdecydować się na zakup, trzeba wziąć pod uwagę kilka szczegółów, aby nie okazało się, nasz wybór był nietrafiony.

Tradycyjna gondola czy wózek wielofunkcyjny?

Typ wózka będzie zależał przede wszystkim od wieku dziecka. W przypadku niemowląt najczęściej jest to gondola, którą z czasem zamieniany na spacerówkę, co wymusza zakup nowego pojazdu dla malucha po jakimś czasie. Wybierając wózki wielofunkcyjne, zazwyczaj mamy do wyboru takie 2w1, gdzie połączona jest gondola ze spacerówką albo 3w1 dodatkowo z fotelikiem samochodowym czy nosidełkiem. Dla mam wieloraczków dostępne są wózki dla bliźniąt oraz trojaczków, a dla tych, które lubią trenować są wózki do biegania. Są jeszcze stylizowane wózki, najczęściej w wersji retro – wyglądają ciekawie, jednak pozbawione są nowoczesnych udogodnień.

podobne:  Jaki plecak do szkoły dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze tornistra?

Wybór więc będzie zależał przede wszystkim od naszych potrzeb i tego jakie mamy fundusze. Zakup wózka wielofunkcyjnego jest jednorazowy, ale wiąże się z wyższym kosztem. W pozostałych przypadkach, obciążenie finansowe będzie rozciągnięte w czasie.

Po jakim terenie będzie się jeździć z dzieckiem?

Będzie to miało znaczenie przy wyborze wózka z odpowiednio dostosowanymi kołami. Jeżeli mieszkamy w mieście i najczęściej poruszamy się po równym terenie, wystarczy nam mały wózek o niewielkich zwrotnych kołach. W przypadku okolic, gdzie chodników i dróg brukowanych czy betonowych jest mniej, a my będziemy poruszać się po ścieżkach gruntowych i innych nierównościach, lepszy będzie wózek z dobrą amortyzacją oraz z dużymi kołami. Dobrze jeżeli amortyzacja jest na paskach lub wahaczach, z kolei koła mogą, choć nie muszą być pompowane.

Do wyboru jest jeszcze konfiguracja z dużymi tylnymi i małymi przednimi kołami. Jest to dobre rozwiązanie w momencie, gdy teren jest zróżnicowany – częściowo równy z chodnikami i częściowo z drogami gruntowymi i polnymi ścieżkami.

Ile kółek dla wózka?

Najpopularniejsze są zdecydowanie wózki czterokołowe, choć coraz częściej można spotkać też i trzykołowe. Wyróżniają się nie tylko ciekawym nowoczesnym designem, ale i większą lekkością oraz zwrotnością. Mają też jednak swoje wady, a najpoważniejszą z nich jest mniejsza stabilność. Inna sprawa to dostosowanie do szyn zjazdowych – niestety trójkołowce mają pod tym względem nieco gorzej.

podobne:  Co czytać dzieciom? 10 najlepszych książek dla dzieci

Jaka powinna być rama i stelaż wózka dziecięcego?

Podstawą wózka jest jego stelaż, czyli konstrukcja, na której opiera się gondola czy siedzisko. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii: wagę, wielkość oraz amortyzację. Wykonanie stelaża powinno być wysokiej jakości i najczęściej jest on zrobiony z aluminium. Waga stelaża razem z gondolą czy siedziskiem też ma znaczenie. Z jednej strony im cięższy tym stabilniejszy, z drugiej o wiele trudniej go przenosić, zwłaszcza jak trzeba wnieść wózek po schodach na wyższe piętro. Mając dodatkowo w nim dziecko wraz z akcesoriami może być on bardzo trudny do podniesienia.

Wózki z gondolą mogą być większe lub mniejsze, a pora narodzin dziecka będzie wpływała na ich wybór. Zimą maluszek potrzebuje więcej miejsca, z powodu dodatkowych warstw ubrań oraz kocyka, wiosną czy latem nie jest konieczna tak duża przestrzeń, więc i gondola może być mniejsza i węższa. Liczy się też to, czy będziemy w stanie wózek jakoś przechować – im jest większy tym więcej miejsca zajmuje, chyba że posiada możliwość składania, co ułatwia nie tylko jego chowanie, ale i przewożenie, szczególnie samochodem.

podobne:  Co powinna zawierać wyprawka dla dziecka ?

O amortyzacji zostało napisane już wyżej – jest ona przydatna na nierównym terenie, ponieważ niweluje ewentualne wstrząsy nieprzyjemne dla dziecka.

Jakie akcesoria do wózka?

Nie są one bezwzględnym „must have” jednak ich posiadanie znacząco zwiększa komfort i matki, i dziecka. Szczególnie przydaje się tutaj torba na wózek, do przechowywania akcesoriów dla dziecka, jedzenia czy picia. Przydatny może być też kosz na zakupy, który jest fabrycznie przymocowany do zawieszenia wózka. Z innych dodatków warto pomyśleć też o parasolce, śpiworku, okryciu na nóżki, uchwycie na picie, folii przeciwdeszczowej czy moskitierze. Jeżeli rodzimy zimą, mamie mogą się też przydać mufki do wózka, aby dłonie nie marzły w czasie spacerów.

Wybór wózka dla dziecka będzie zależał od tego, w jaki sposób będziemy go używać, dlatego należy zwrócić uwagę na wiele kwestii biorąc pod uwagę indywidualne preferencje. To, co jednak będzie najważniejsze to atesty, ponieważ produkty te muszą spełniać przepisy bezpieczeństwa. Przed zakupem warto też dokładnie sprawdzić wózek i przejechać się nim kilka razy, dotknąć by zapoznać się z typem materiału oraz przekonać, jak nam samym się go prowadzi. Z wózkiem jest jak z samochodem, zanim kupisz – sprawdź jak się nim jeździ.

tematy:

Napisz komentarz